Universiteti i Tetovës i përmbylli me sukses “Ditët e hapura”

vull

Organizimi i “Ditëve të hapura” ( 13 -15 maj 2020) nga Universiteti i Tetovës, përmes komunikimit online, zgjoi interesimin e madh të maturantëve nga vendi ynë dhe më gjerë. Edhe pse në kushte pandemie, stafi akademik dhe ai administrativ i Universitetit tonë, bashkë me Rektorin Prof. Dr. Vullnet Ameti dhe dekanët […]

BDI: 750 teste në ditë që ti kthehemi shpejt jetës normale

vull

Disiplina, përgjegjësia dhe qëndrueshmëria kanë qenë dhe janë arma kryesore e ballafaqimit të suksesshëm të deritanishëm me pandeminë e krijuar nga virusi COVID-19. Vlerësimi i liderit të BDI-së Ali Ahmeti se ndodhemi në situatë lufte me armik të padukshëm që rrezikon jetën e çdo qytetari dhe se  përderisa jemi në […]

BDI: Testimet masive mundësojnë rikthimin e normalitetit

vull

Konferencë për shtyp të përfaqësuesit të BDI-së dhe kryetar i Komunës së Dibrës, Hekuran Duka: Të nderuar Siç e dini, Dibra ishte komuna e cila duhej të luftonte betejën më të vështirë kundër COVID-19. Ne përjetuam se si është izolimi edhe atë jo vetëm në shtëpi, por edhe me pjesën […]

Universiteti i Tetovës i organizon online “Ditët e Hapura”

vull

Universiteti i Tetovës  i organizon online “Ditët e Hapura” Universiteti i Tetovës, sot, më 13 maj 2020 filloi me organizimin e “Ditëve të Hapura” për vitin akademik 2020/21. Për shkak të pandemisë së Covid-19, këtë vit kjo ngjarje për herë të parë organizohet në një format krejtësisht ndryshe – online. […]

13 – 15 maj 2020 | UT – DITËT E HAPURA ONLINE

vull

Universiteti i Tetovës i njofton të gjithë maturantët se, më 13, 14 dhe 15 maj 2020, do t’i organizojë online “Ditët e Hapura”. Kjo formë e organizimit online e “Ditëve të Hapura” përmes një platforme të krijuar enkas nga UT për maturantët, aplikohet për herë të parë në vendin tonë, […]

Elvis Naçi “armik” i popullit

vull

Nga Arben LLALLA Një fjalë e urtë popullore thotë: Kur pi ujë as gjarpri nuk të ngacmon. E solla këtë analogji për një arsye të thjeshtë. Pse në këtë muaj të madh e të Shenjtë të Ramazanit, një muaj mëshire, një muaj falje, një muaj në një kohe koronavirusi, ku […]

PËRSE SKA PATUR SHKOLLA SHQIPE NË PERIUDHËN OSMANE?

vull

Arben LLALLA   Historiografia shqiptare ashtu si dhe historiografia e fqinjëve tanë greke, serbe, bullgare, etj., janë të mbingarkuara me Mite sidomos për periudhën e Sundimit Osman. Një nga çështjet që rëndon ende tek shqiptarët është: Përse ska patur shkolla shqipe gjatë Periudhës Osmane? Por përse shqiptarët nuk pyesin a […]

“Ju lutemi hapni xhamijat, apel deri te BFI-ja”

vull

Apel deri tek BFI-ja te hap xhamijat dhe mos te manipulojni me popullin musliman ne ket vend siq po manipulojn instucionet relevante ne Maqedonin e Veriut me BFI-ne Ju lutemi hapni xhamijat deri sa nuk ka ndodh naj problem ma i madh edhe masanej mos te dini se ku ta […]

Subscribe US Now