Home / Bota (page 13)

Bota

Njeriu i Trump: Ndryshimi i kufijve, ide e Rusisë për të destabilizuar Ballkanin

I dërguari i Presidentit Trump, Ron Johnson i cili në kuadër të një vizite në Rajon po qëndron edhe në Prishtinë e Beograd duke folur rreth lidhur çështjes së ndryshimit të kufijve ka thënë se edhe Rusia do të mbështeste ...

Read More »

Britanikët prodhojnë një film të animuar për heroin shqiptar Skënderbeun

Një dokumentar i ri për Skënderbeun është publikuar këtë javë në kanalin më të madh të videomaterialeve, në Youtube. Është kompania britanike e filmave të animuar, King And Generals, që ka realizuar një dokumentar për heroin e shqiptarëve dhe rezistencën ...

Read More »

Deputeti i partisë djathtiste, Alternativa për Gjermaninë, Armin Paulus Hampel kundër shkëmbimit të territoreve

Armin-Paulus Hampel, zëdhënësi i grupit parlamentar të partisë djathtiste opozitare, Alternativs për Gjermaninë. Ai shprehet kundër planit Thaçi-Vuçiç dhe kundër anëtarësimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor në BE. Loading... DW: Ekzistojnë plane për këmbimin e terriroreve mes Kosovës dhe Serbisë. ...

Read More »

Thaçi pas takimit me Mogherinin: Rrugëtim i vështirë, por i domosdoshëm

Kreu i shtetit, Hashim Thaçi, ka treguar se ka bashkë me zëvendëskryeministrin e parë, Behgjet Pacolli, sapo ka përfunduar takimin bilateral me përfaqësuesen e Lartë për Politikë të Jashtme të BE-së, Federica Mogherini. Loading... “Kosova është e përkushtuar që të ...

Read More »

Kush është njeriu special i SHBA që vjen për të zgjidhur mosmarrëveshjet në Ballkan?

Bëhet fjalë për një njeri që është një bashkëpunëtor i ngushtë i Presidentit të SHBA, Donald Tramp dhe për këtë arsye ne gjithashtu mund ta karakterizojmë atë si një emisar politik amerikan. Ai është një politikan që është shumë i ...

Read More »

Han nuk e hedh poshtë idenë për shkëmbim territori në mes Serbisë dhe Kosovës

Komisari për zgjerim i Bashkimit Evropian, Johanes Han, ka thënë se cfarë do të që të jetë zgjedhja në mes Beogradit dhe Prishtinës,  ajo nuk duhet të jetë e dëmshme për stabilitetin e Ballkanit Perendimor. Loading... Në intervistën e  dhënë ...

Read More »

Paralajmëron The Guardian: Ideja për shkëmbim territoresh – nën zjarr nga të gjitha anët

Gjiganti mediatik “The Guardian” ka shkruar një artikull rreth korrigjimit potencial të kufijve midis Kosovës dhe Serbisë, si ide për normalizimin e marrëdhënieve midis këtyre dy vendeve. Loading... Gazeta britanike ka theksuar se përkundër faktit se qëndrimet amerikane kanë ndryshuar ...

Read More »

Sulmi kamikaz “shfaros” shkollën në Somali, viktima e të plagosur

Një kamikaz vetëvrasës ka sulmuar një zyrë qeveritare në kryeqytetin somalez, Mogadishu, duke shkaktuar një tragjedi të vërtetë edhe në një shkollë që gjendej aty pranë. BBC raporton se nga shpërthimi i ndodhur në rrethinën Howlwadag u vranë tre ushtarë ...

Read More »
Loading...