Home / Bota (page 4)

Bota

Miliarderi befason sërish punjonjësit e tij, u dhuron 600 makina

Miliarderi indianin Sanjiv Dholakia i njohur në vendin e tij si Sanjivkaka, është pronari i Hari Krishna Exporters një nga operatorët kryesorë në tregtinë globale të diamantit, e cila punon 500 mijë karatë gurësh çdo vit. Loading... Sanjiv Dholakia u ...

Read More »

Zhduket papritur ishulli në Japoni!

Zhduket papritur një ishull i vogël në veri të Japonisë, duke detyruar autoritetet që të hetojnë për të parë nëse kjo ka ndodhur për shkak të nivelit të ujërave, gjë që mund të reduktojë pak sipërfaqen e ujërave territoriale japoneze. ...

Read More »

Kërkesat e shqiptarëve të Maqedonisë depërtuan në Kongresin Amerikan

Peter Roskam është përfaqësues i distriktit të 6 të shtetit të Illinois në Kongresin Amerikan që nga viti 2007. Momentalisht është udhëheqës i grupit të politikës së taksave , dhe njëri ndër më të rëndësishmit në komitetin për zhvillime të ...

Read More »

Jahjaga në Parlamentin e Kanadasë, për kauzën e grave kosovare të dhunuara seksualisht

Ish- presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga ka qenë sot në në Parlamentin e Kanadasë, në Ottawa, duke ngritur çështjen e të mbijetuarve të dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë. Gjatë fjalimit Jahjaga ka shprehur nevojën për njohjen ndërkombëtare të sakrificës ...

Read More »

24 tetori, dita e OKB-së

Asambleja e përgjithshme e OKB-së në vitin 1971 propozoi që shtetet anëtare, Ditën e OKB-së ta shënojnë edhe si festë zyrtare. Loading... Karta me të cilën u themelua Organizata Botërore, është firmosur më 26 qershor të vitit 1945 në San ...

Read More »

Presidenti austriak: Do të ishte zhgënjim i madh nëse kosovarëve nuk u hiqen shpejt vizat

Presidenti austriak, Alexander Van der Bellen, të martën ka pritur për një vizitë homologun e tij nga Shqipëria, Ilir Meta. Gjatë takimit me të, në Vjenë, i pari i Austrisë ka shprehur qëndrimin e tij se qytetarëve të Kosovës duhet ...

Read More »

Robertson: Yjet u morën vesh për Maqedoninë, kjo s’përsëritet në 40 vitet e ardhshme

Ish-sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Xhorxh Robertson mbrëmë mbajti fjalim në Këshillin atlantik me mesazh se ka ardhur momenti që të gjithë në Maqedoni të shikojnë drejt të ardhmes dhe ta mbrojnë interesin nacional të vendit. Loading... Në panelin të ...

Read More »

Ndahet nga jeta, fituesi i çmimit Nobel për kiminë

Është ndarë nga jeta në moshën 90-vjecare biologu japonez Osamu Shimomura, fitues i çmimit Nobel për kiminë, një njeri që i shpëtoi bombës atomike të Nagasaki. Loading... Lajmin e ka bërë të ditur Universiteti i Nagasaki. Shimomura fitoi çmimin Nobel ...

Read More »

Meghan Markle, dikur seleksiononte mbeturina, sot bashkëshortja e një princi

Në moshën 14-vjeçare puna e parë që ka bërë Meghan Markle kishte të bënte me seleksionimin e mbeturinave. Dukesha e Sussex-it, gjatë takimit në Australi me bashkëshortin Harry, ka rrëfyer se për herë të parë ka provuar një punë të ...

Read More »

“Gjyshe, darka është gati!” në azil kamarierë – striptistë

Përparëse dhe papionë mbi muskuj të kërcyer. Nuk është një festë beqarie, por “darka pikante” që i lejuan vetes 11 gjyshet e një bujtine në Essex, në Britani të Madhe. Loading... Idea ishte e një prej të akomoduarave të Milton ...

Read More »
Loading...