Home / Histori

Histori

A masakroi Skenderbeu timariot (zoterues) Shqiptar, apo masakroi tiamariotet (zoteruesit) Turq?

nga Besir Bajrami Loading... Ndeshemi shume here me propaganda disinformuese te tipit ” Skenderbeu beri masaker kunder shqiptareve te besimit myslyman, pasi keta nuk pranuan te perqafonin fene e krishtere…”A ka qene e vertet diçka e tille dhe mbi te ...

Read More »

Gjergj Kastriot Skënderbeu jeta dhe vepra e çmuar e tij!

Nga Enkelejd Gurbardhi Loading... Sot mbushen 550 vjet nga vdekja e Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu, më 17 janarin e vitit 1468, në Lezhë Gjergj Kastrioti – Skënderbeu lindi në Mat me 6 Maj të vitit 1405 dhe vdiq ...

Read More »

Porosia e Mefail Zajazit: bëfshim vëllazërim me sllavët, na mallkon gjaku i pafajshëm që është derdhur

Në vitin 1941, Italia kishte depertuar në Greqi dhe Jugosllavi duke i bashkuar administratës shqiptare territore të banuara me shqiptarë (Kosovë, Maqedoni, Sanxhak, Ulqin-Malësi). Pas kapitulimit të Italisë (1943), në territorin shqiptar hyri Gjermania. Balli Kombëtar, ndonese pjesërisht edhe bashkëpunoi ...

Read More »

Pse Kisha Lindore e mohoi plisin shqiptar ?

Shkruan: Fahri XHARRA Loading... Ber Hajdini shkruan :”Zhdukja e plisit në kishat Bizantine. “Kirili  dhe Metodi në Kishën katolike Shën Clementi ROMË me plisa në kokë. Në 864 fillon një lloj  rivaliteti mes latinëve dhe “ grekëve” për hyrjen e ...

Read More »

Despina serbe, nëna e Sulltan Mehmet Fatiut

Përse askush nuk ka folur deri më tani për këtë femër serbe që e rriti dhe e edukoi Sulltan Mehmetin e mbrujti atë me urrejtje kundër shqiptarëve. Loading... Kush është në të vërtetë Hüma Hatun, gruaja e Sulltan Muratit, dhe ...

Read More »

Kongresi i mbajtur në fshatin Tanushë, më 15-16 gusht 1945, në Malet e Kopilaçës

Me iniciativën e Ibrahim Lutfiut, prof. Ymer Berishës, prof. Gjon Sereqit dhe në marrëveshje me anëtarët e KQ të NDSH në Shkup, u arrit marrëveshja për mbajtjen e Kongresit të Lëvizjes për Bashkimin e Tokave Shqiptare. Kongresi është mbajtur në ...

Read More »

Foto e vitit 1933: Tre fëmijë shqiptarë nga Tetova

Një foto e vitit 1933 në revistën sllovene për femra “Zhenski list”. Loading... Në diçiturë thuhet: “Tre arnautë (shqiptarë) të vegjël nga rrethi i Tetovës. Veçanërisht dallohet bukuria e vogëlushes”. (Prof.dr. Salajdin Saliu)

Read More »

Emocion dhe krenari! Sokol Poga, Rifat Jashari dhe Adem Jashari nipi i legjendarit Adem Jashari

Nga të gjitha vizitat që ju bën familjës Legjendare për nder të festës së Flamurit,,zgjodha t’a përgëzoj vizitën e Sokol Pogës,njëri nga përsonalitetet e strukturave të larta të shtetit shqiptar dhe ish UÇK-ës. Sokol Poga ishte bashkëveprimtar dhe bashkëluftetar i ...

Read More »

Pabesia e Enver Hoxhës: Si e shiti çetën “Çamëria” tek grekët me ndërmjetësimin e serbëve

Marrëveshja me grekët/ Enver Hoxha: “Çamëria e jashtme” mund të kthehet në thikë të rrezikshme për marrëdhëniet mes dy popujve miq grekë e shqiptarë. Loading... E krijuar  më 2 shkurt 1943, në fshatin Markat të rrethit të Sarandës, çeta partizane “Çamëria” ishte ...

Read More »

Ngritja e parë zyrtare e flamurit shqiptar në Tetovë më 1941

-Përgatitjet, më 9 maj të vitit 1941, në Kishën ortodokse të qytetit, nga ana e “bullgarëve”, për të bërë një marsh protestues, përfundoi me një përleshje të madhe mes tyre dhe shqiptarëve. – Radio Sofja informoi për këtë ngjarje, duke ...

Read More »
Loading...