Home / Histori (page 2)

Histori

Dy dëshmorët e Shqipërisë etnike: Harun Aliu dhe Shaban Zenuni

Pas përfundimit të luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, në qershor të vitit 1999 dhe hyrjen në vendin tonë të forcave të KFOR-it dhe të UNMIK-ut, shumë luftëtarë dhe eprorë nga viset shqiptare të Iliridës dhe të Kosovës Lindore, që ...

Read More »

Skerdilajd Llagami, Komandant “SHPENDI”

Bardhyl Llagamit, i ati i dëshmorit të kombit, Skerdilajd Llagamit, 60-vjeçarit tiranas që dikur pat punuar si kryeinxhinier i Kombinatit të Tekstileve “Stalin” dhe më vonë Drejtor Drejtorie në Ministrinë e Ekonomisë, edhe sot e kësaj dite akoma nuk i ...

Read More »

KOMANDANT TELI DHE FLAMURI NE HARAÇINE

Nga KOLEC TRABOINI Një Flamur dhe një Hero. Koha i solli të dy në Haraçinë në një nga betejat më të lavdishme të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare. Beteja e Haraçinës i bashkoi edhe heroin edhe flamurin në një simbolikë me dimensione ...

Read More »

Promovimi i librit të parë historik për rezistencën e armatosur në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë (UÇPMB-në)

Promovimi i librit të parë historik për rezistencën e armatosur në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë (UÇPMB-në) Loading...   Nesër, më  21 nëntor në ora 15:00h, në Sallën e Bibliotekës Kombëtare ‘Pjetër Bogdani”, në Prishtinë, bëhet promovimi i librit të historianit, ...

Read More »

BETIMI I TETOVARËVE NË ORGANIZATËN ILEGALE “BESA” MË 1936

Ismail Arsllani Loading...   Është kjo një kujtesë për brezat e tashëm, që ka të bëjë me një akt patriotik kombëtar të rinisë shqiptare në Tetovë, në përvjetorin e ngritjes së Flamurit shqiptar, më 28 nëntor të vitit 1912 nga ...

Read More »

Komunikimi Diplomatik i Shqiptarёve me Presidentin W.Willson gjatё zhvillimit te Konferencёs sё Paqes nё Versaj mё 1919

PhD. Mehmet Prishtina Loading... Në fokusin  e kësaj faktografie, në spikamë është vënë komunikimi diplomatik i shqiptarëve me Presidentin W.Willson gjatë Konferencës së Paqes në Varsaj më vitin 1919. Në këto dokumente tё cilat për qëllim ka vënien e gjërave ...

Read More »

‘Kur Enver Hoxha shiste cigare, ndërsa Mit’hat Frashëri shiste libra’

Nga Kastriot Dervishi Loading... Në kryqëzimin midis Rrugës së Dibrës me rrugën e sotme të “Barrikadave” (ish-rruga “Mbretëresha Geraldinë”), (afër teqesë) ka qenë dikur libraria “Lumo Skëndo”. Jo shumë larg njëri-tjetrit, Enver Hoxha shiste cigare e mish derri në dyqanin ...

Read More »

Lufta e Shqiptarëve të Maqedonisë në radhët e Ballit Kombëtar si synim drejtë ribashkimit kombëtar (1943-2003)

Pas fillimit të Luftës së Dytë Botërore në korik të vitit 1941, një delegacion i lartë Bullgar, në përbërjen e të cilit gjendeshin Kryetari i qeverisë Fashiste bullgare Bogdan Filov dhe ministri i punëve të Jashtme të Bullgarisë Ivan Popov, ...

Read More »

Jeta e gjeniut te kombit Mit hat Frasheri

U lind më 25 mars 1879, në Janinë. Ishte i biri i patriotit të madh, rilindasit Abdyl bej Frashëri, nipi i enciklopedistit Sami Frashëri dhe poetit të mallit për vendlindjen, Naim Frashëri. Mit’hati e njohu shumë pak të atin e ...

Read More »

Anëtarët e “Besës” përcillnin situatën në Tetovë nga kafeneja “Kosova” /1941/

Ismail Arsllani Loading...   Javën e parë të prillit të vitit 1941, kur trupat e motorizuara gjermane hynë me shpejtësi të madhe në qytetin e Tetovës, edhe në këtë distancë kohore, Shefqet Sulejmani, një mësues me ide përparimtare, përshkruan në ...

Read More »
Loading...