Gjenerali tetovar në Ushtrinë perandorake

vull

Kush ishte gjenerali shqiptar nga Tetova, i cili diplomoi në Akademinë Ushtarake të Stambollit më 1904 dhe u bë epror i Ushtrisë Perandorake dhe ushtarak i nderuar nga Kemal Ataturku, themelues i Turqisë moderne. -Fatma Hanko nga Tetova, e bija e Sheh Mustafa Tetovës (nënkryetar i Lidhjes së Prizrenit më […]

Rënja heroike e tre Kolosëve të UÇK-së

vull

Zahir Pajaziti u lind në një familje bujare në fshatin Orllan të Gollakut më 1 nëntor të vitit 1962, ishte fëmija i pestë i prindërve Qerim Pajaziti dhe Fatime (Rudari) Pajaziti. Nga dyert e kësaj familje kanë dalë ushtarakë që në Luftën e Parë dhe të Dytë Botërore. Po ashtu […]

Heroi hebre i luftës italo-greke që ia dhunojnë varrin nazistët grekë

vull

Nga Arben Llalla Gjetja e eshtrave të Mordehe Friz në Tremisht Greqia po bënë vazhdimisht presione Shqipërisë për të mbushur rreth 8.000 varre fantazmë me eshtra qoftë të kafshëve, por edhe të shqiptarëve duke i pagëzuar si eshtra të ushtarëve grekë të vrarë gjatë luftës italo-greke 1940-1941. Do të ishte […]

Ta përkujtojmë 1 vjetorin e humbjes së madhe të Haxhi NEVZAT FERA ( 09-06-1946/30-09-2018)

vull

Çdo datë në historinë e lavdishme të  kombit tonë shqiptarë, është e shënjuar me gjak, çdo datë e kombit tonë ka sjell në jetë një humanist, një dëshmor, një veprimtar të cilët janë përpjekur që idealin kombëtarë si një amanet të përbashkët ta dërgojnë në vend edhe atë bashkimin e […]

1991/Ramiz Alia, biseda me ambasadorin jugosllav: Kosova çështje jugosllave, nuk i takon Shqipërisë

vull

Nga Kastriot Dervishi Në çdo fjalim publik të kohës Ramiz Alia fliste për Kosovën, sikur gjasme interesohej shtetit shqiptar, etj, por në takimin e datës 8.1.1991 me ambasadorin jugosllav Predrag Pjaniç me rastin e dorëzimit të letrave kredenciale, foli ndryshe. Kjo bisedë nuk iu transmetua shtypit përveçse si lajm i […]

Si dhe pse u shembën tri urat e Tetovës?

vull

-Preteksti për prishjen e dy urave të gurit mbi lumin Shkumbin nga koha osmane ishin vërshimet e vitit 1979. -Shembja e Urës së Kazazëve te Arkivi Historik u bë pas tërheqjes së vërshimeve, që nxiti shumë dilema te tetovarët. -Kush ishin ideatorët e flakjes së kësaj trashëgimie kulturore e historike […]

Komunizmi, sëmundje psikike?

vull

“Historia e diktatures komuniste, ka treguar se çdo regjim për të përligjur aparatin shtypës si forcën dhunuese, ka nevojë të krijojë armiq imagjinarë” Duke krijuar armiq imagjinare shton presionin mbi popullin e pafajshem, krijon legjenda mbi viktimat, dhe një pjesë e mirë e popullit fillojnë ti besojnë legjendes, dhe pa […]

Arif Kapedani nga Tetova zavendës i Xhemë Hasës nga Gostivari

vull

Arif Kapedani nga Tetova ishte zv/komandant i forcave nacionaliste shqiptare pranë Xhemë Hasës nga Gostivari. -Ai, me gjashtë bashkëluftëtarë të tjerë, pas ardhjes së partizanëve (nëntor 1944) dhe një kurthi që u ishte kurdisur, janë vrarë në afërsi të fshatit Zhelinë, nja 8 km. në lindje të Tetovës. -Të gjithë […]

91 VJETORI I MBRETËRISË SHQIPTARE

vull

Shkrim me rastin e 91 vjetorit të shpalljes së Mbretërisë shqiptare në gazetën franceze “Excelsior” : Nga Aurenc Bebja*, Francë – 1 Shtator 2019 “Excelsior” ka botuar, të enjten e 6 shtatorit dhe të premten e 7 shtatorit1928, në faqet n°6, fotografitë e ceremonisë së shpalljes mbret të Ahmet Zogut, të cilat, Aurenc Bebja, […]

Viti 1924 apo si u shndërruan në “turq” banorët e Mamushës me plisa të bardhë në kokë dhe me mbiemrat Kraniqi, Bytyci e Mazrekaj

vull

Nxënësit shqiptarë me plisa në Mamushë, në vitin 1924 * Ja sesi Serbia i bëri turqit në Atdheun tonë përmes islamit! * 1924: Ja një dëshmi se banorët e Komunës së Mamushës, ishin shqiptarë dhe jo turq Komuna e Mamushës është njësi administrative në pjesën jug-perëndimore të Kosovës.Në vitin 2008 […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: