Bill Clinton: Nënë Tereza më bëri ta dua kombin shqiptar

vull

Përgatiti Altin Kocaqi Fjalët e Presidentit të ShBA-së, Bill Klinton, kur u shpreh se “Nënë Tereza ishte e para që më bëri ta dua kombin shqiptar; ndihem krenar që plotësova një detyrë morale ndaj saj dhe ndaj vlerave të lirisë”, tregojnë qartë se ajo e kishte shpalosur zemrën e saj […]

PDK duhet të shkoj në shpi, në burg… dhe shumë prej tyre në ‘rrs’

vull

PDK duhet të shkoj në shpi, në burg… dhe shumë prej tyre në ‘rrs’ Nuk jemi n’krizë për dashni, shyqyr Zotit, prandaj askush nuk po ua kërkon patriotizmin, lëni ju Çakorrin e Veriun se nuk varen prej juve, veç dikush prej juve le të na premton se nëse ua japim […]

Nje spjegim i shkurter per Iliret dhe Pellasget nga Prof. Mathieu Aref

vull

…Ky emër « ilir » është i njohur nga autorët te lashtë me vonesë. Ilirët dhe Trakët ishin dy degët e fundit etno-gjuhësore të pellazgëve. Emri i iIirëve u përcaktua edhe nga Herodoti si “njerëz të pavarur”, si ata e kishin vendos për veten e tyre “popull i lirë dhe […]

GAZETA FRANCEZE (1934) / KUR MBRETI ZOG LEJOI FAN NOLIN TË KTHEHEJ NË SHQIPËRI

vull

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 18 Gusht 2019   “L’Ere nouvelle” ka botuar, të martën e 30 janarit 1934, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me lejimin e kthimit në atdhe të Fan Nolit nga mbreti Zog, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për […]

ARBNI IKU ATËHERË KUR ISHTE MË I NEVOJSHËM SE KURRË ( Ismail Kadare)

vull

Kur po mendoja se çka duhet të shkruaj për Arbën Xhaferin, me rastin e 7 vjetorit të shuarjes së tij, mu kujtua mendimi i të madhit Ismail Kadare, vlerësim ky, që i mbulon mesazhet e shumë intelektualëve, publicistëve, krijuesve, burrështetasve, politikanēve, diplomatëve, dhe të tjerëve, mesazhet e të cilëve ishin […]

Bekim Berisha – Abeja, heroi shqiptar që vlente sa 1000 kroatë

vull

Bekim Berisha, është krenaria e Kosovës, Kroacisë dhe Bosnjës. Është ushtari i vetëm i dekoruar nga tre presidentë dhe për artin e tij luftarak flitet edhe sot, 19 vjet pas vdekjes. Mediat kroate kohë pas kohë publikojnë shkrime dhe video ku lartësojnë figurën e tij. “Kroatët e quanin atë “shok” […]

Presidenti Wilson, engjëlli mbrojtës i Shqipërisë

vull

Nga Andi MEMA Thomas Woodrow Wilson u lind në qytetin Stauton, Virxhinia të Amerikës më 28 dhjetor 1856. Gjatë shkollimi dallohej si një nxënës i zellshëm dhe orator i mirë, kreu studimet dhe mori disa diploma universitare. Ka qenë një udhëheq i lëvizjes për progres. President i Princeton University nga […]

Foto historike të çlirimit të Shkupit në vitin 1912

vull

Më 19 gusht “Times “, raporton kryengritësit shqiptarë me 12.000 burra kishin çliruar Shkupin të enjten e kaluar, kishin marshuar në Selanik. nga Shkupi grupe kryengritësish marshuan drejt Tetovës, Kumanovës e Preshevës dhe i çliruan edhe këto qytete, duke liruar gjithashtu të burgosurit. Një grup kryengritësish u drejtua për në […]

FISET KRYESORE ILIRE SIPAS ILIROLOGËVE

vull

E përgatiti Prof. Zymer Mehani Ilirologët dhe shkenca mbi ilirët-Ilirologjia, ndër fiset më kryesore ilirie përmendin: Taulantët, adrianët, dardanët, dalmatët, albanët, penestët, molosët, kaonët, thesprorët etj. TAULANTËT: Banonin në zonën e Adriatikut, që nga lumi Vjosa, deri në prapatokën e Dyrrahut. Ky fis luajti një rol shumë të rëndësishëm në […]

Federata e Taulantëve

vull

Gjate periudhes se antikitetit territori nga propatoka e Dyrrahut (Lumi Mat) e deri ne lumin Vjose(Aous) banohej nga fisi Ilir i Taulanteve. Pergjate lugines se Vjoses ne te djathte banonin Bylinet(Mallakaster) ndersa ne lindje te tyre, Atintanet1, duke nisur nga rreza e malit Shpirag. Per fisin Ilir te Taulanteve qe […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: