Home / Histori (page 5)

Histori

“Strategjia e Katovicës i erdhi Ramiz Alisë nga Jugosllavia!”

Nga Servet Pëllumbi Loading... Pjesë nga libri “Përmbysja e Komunizmit”, një botim i UET-Press Në kohën që vendet ish-socialiste të Europës Qendrore dhe Lindore, përfshi dhe Bashkimin sovjetik “zienin” në vorbullën revolucionare demokratike, Shqipëria vazhdonte të qëndronte plotësisht e izoluar ...

Read More »

Gjërat që të tretën Nijaziu ynë i shtrenjtë

  Loading... Urim SALIHU Janë dy gjëra që të tretën në heshtje Nijaziu ynë i shtrenjtë.Sëmundja e mallkuar që të mori kaq shpejt dhe ikja e Burimit tënd të shtrenjtë.Në fakt Burimi ishte më shumë se biri yt .Ai është ...

Read More »

Para 100 viteve shqiptarët ishin shumicë në Prilep !

Historianët sqarojnë se menjëherë pas përfundimit të Luftës së parë Ballkanike shqiptarët që kanë jetuar në Prilep dhe në qytetet e tjera lindore të Maqedonisë i kanë shpërngulur me dhunë për në Turqi, ndërsa ata që mbetën për ti shpëtuar ...

Read More »

Fiset Kryesore ilire

Fiset Kryesore ilire Ndër fiset më të përmendura ilirie janë taulantët, adrianët, dardanët, dalmarët, albanët, penestët, molosët, kaonët, thesprorët etj. – TAULANTËT: Banonin në zonën e Adriatikut, që nga lumi Vjosa, deri në prapatokën e Dyrrahut. Ky fis luajti një rol ...

Read More »

Le Journal/ Dorëheqja e Ismail Qemalit nga qeveria e përkohshme shqiptare

Nga Aurenc Bebja Loading... “Le Journal” ka botuar, të premten e 24 janarit 1914, në faqen n°4, një shkrim mbi dorëheqjen e Ismail bej Qemalit nga qeveria e përkohshme shqiptare, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – ...

Read More »

Remzi Selimi nga Shkupi, u dënua 3 herë në Shqipëri, bëri mbi 33 vjet burg komunist

Nga Kastriot Dervishi Loading... Lindur në Shkup në vitin 1933, i përmenduri është një prej rekordeve të zeza të regjimit komunist në trajtimin mizor që i bëri shqiptarëve që banonin në trojet shqiptare në Jugosllavi. Remziu u dënua tre herë. ...

Read More »

Mehmet Ali Pasha – mbreti shqiptar i Egjiptit që çliroi Meken nga kryengritësit vehabi

Para 200 vjetve shqiptari Mehmet Ali Pasha sunduesi i Egjiptit me djemtë e tij, pas 7 vjet luftimesh e çliruan Meken dhe Medinen nga Vehabistët, të cilët e mbanin vendin e shenjtë të mbyllur për muslimanët e tjerë! Loading... Mehmet ...

Read More »

NMT Zogu I Mbret i shqiptareve, Krijues i shtetit modern Shqiptar.

Burre shteti i rralle dhe shume dimensional per kombin Shqiptar. Mbreti zog. Lindi me 8 Tetor 1895.ne Burgajet -Mat ne keshtjellen e familjes Zogolli,i biri i Xhemal Pashe Zogut dhe Sadije Zogut-Toptanit(Nena mbretereshe me vone.) Ne moshe te re dergohet ...

Read More »

Aleanca ruso-serbo kundër shqiptarëve: Kështu protestonin rusët që Shkodra, t’i jepet Malit të Zi, më 1912

Në vitin 1912 kur filloi Lufta Ballkanike, Rusia ishte mbështetsja kryesore e sllavëve në Ballkan, sidomos Serbisë, për pushtimin e tokave shqiptare. Loading... Siç shihet edhe në këto foto të marra nga arkivi rus nga FMimages.net, shihen rusët në Moskë, ...

Read More »

Pavlopusi t’i plasë sytë, se ishin grekët ata që bashkëpunuan me nazistët (fakte)

Presidenti grek Pavlopulos, për të disatën herë kur i jepet mundësia për ndonjë fjalim në Epir–Çamëri akuzon çamët si bashkëpuntorë të nazistëve gjermanë. Gjithnjë zoti Pavlopulos bën akuza politike, pa asnjë dokument shkencor. Kjo është një metodë klasike për t’iu mbyllur gojën atyre që ...

Read More »
Loading...