Home / Histori (page 7)

Histori

1944 – Xhem Hasa në mbrojtje të Mavrovës

SHTETI SHQIPTAR Prefektura e Tetovës Tetovë më 7/IX/1944 Loading... Rezervat P. T. Ministrisë P. të Brendshme (Zyrës Politike) Tiranë Shkurtimi: Mbi një përpjekje Sllave në Mavrovë Parashtrojmë se në mbramjen e datës 4 km. në katundin Mavrovë të Gostivarit kishte ...

Read More »

Che Guevara ka vizituar në fshehtësi të plotë Shqipërinë

Vizita e fshehtë e Che Guevarës në Shqipëri në 1960-ën, detajet e saj dhe përse u realizua në fshehtësi të plotë? Loading... Me kë u takua revolucionari, për sa kohë Enver Hoxha nuk e priti? Përse çdo dokument është shuar? ...

Read More »

Vasa Çubrliloviq: I kemi vrarë ata shqiptarë dhe i kemi zhdukur. Krahinat ndërmjet Jastrecës edhe Moravës jugore u spastruan krejt nga shqiptarët, të cilët ikën.

MekuliPress ju sjellë pjesëza nga memorandumi fashist i Vaso Cubriloviqit “iseljenju Arnauta”, ku intelektuali serb këtu shpalosë ide e plane zyrtare se si duhet vrarë e zbrazur territoret shqiptare nga shqiptarët. Loading... Ja disa plane të memorandumit serb: Vasa Çubrliloviq: ...

Read More »

Autoktonia e shqiptarëve në krahinën e Pollogut, mbi 8 mijë vjet e lashtë

Abdulla Mehmeti Loading... Përmes gjetjeve arkeologjike në disa lokalitete të rajonit të Pollogut, dëshmohet jeta e banorëve të kësaj ane dhe vazhdimësia e qytetërimit të lashtë pellazgo-ilir, së paku 6000 mijë vjet para erës sonë. Kuptimi i plotë i emrave ...

Read More »

E panjohura historike, “Betimi” i Mbretit Zog me Përkrenaren e Skënderbeut

Momenti i betimit të Ahmet Zogut si mbret i shqiptarëve, ka patur edhe elemente të rëndësishme kombëtare. Studiuesi Erald Kapri përnmes një postimi në rrjetin social të “Facebook-ut” thotë se Zogu u betua si Mbret i shqiptarëve duke mbajtur pranë ...

Read More »

Nga Gurgurnica e Tetovës në Izmir të Turqisë për ti shpëtuar pushkatimit nga komunistët (VIDEO)

Musa Haliti

Nga Arben LLALLA Loading... Gurgurnica është një fshat që i përket rrethinave të Tetovës dhe Komunës së Bervenicës. Ky fshat në Malin e Thatë ruajnë me fanatizëm traditat kombëtare ku Plisi i bardhë nuk mungon mbi kryet e burrave të ...

Read More »

Nacionalizmi shqiptar në sanduiç!

Besir Bajrami Loading... I sulmuar dhe i shtypur nga të gjithë ata faktor që nuk e durojnë homogjenitetin kombëtar dhe vetidentifikimin kulturor, që nacionalizmi shqiptar tenton t’i arrij. Në njërën anë sulmohet e shtypet nga armiqtë, bashkëpuntorët e tyre brenda ...

Read More »

Britanikët prodhojnë një film të animuar për heroin shqiptar Skënderbeun

Një dokumentar i ri për Skënderbeun është publikuar këtë javë në kanalin më të madh të videomaterialeve, në Youtube. Është kompania britanike e filmave të animuar, King And Generals, që ka realizuar një dokumentar për heroin e shqiptarëve dhe rezistencën ...

Read More »

Fotot/ Një nuse amerikane për mbretërinë shqiptare

Nga Ilir Ikonomi Loading... Në vitin 1930, aq i madh ishte meraku për nusen e ardhshme të mbretit beqar Ahmet Zog, saqë oborri mbretëror iu drejtua për ndihmë kryediplomatit amerikan në Tiranë, Herman Bernstein. Në një kabllogram të datës 4 ...

Read More »
Loading...