Kur shqiptarët besojnë 80 vjet më pas, Enver Hoxhën për rezistencën ndaj italianëve

vull

80 vjet pas pushtimit italian të vendit në 7 prill 1939, shqiptarët ende nuk kanë një version unik të leximit të asaj ngjarjeje që peshoi shumë në jetën e Shqipërisë moderne. Njerëzit,  janë të helmuar nga versioni propagandistik  i komunizmit, ndërtuar pikërisht nga Enver Hoxha. Që të pikturonte me të […]

Kërçova humbi poetin që i shkruante Xhemë Gostivarit dhe Mefail Zajazit

vull

(Poetit dhe veteranit të arsimit shqip, në emër të themeluesëve të shkollës “Drita”)Ilmi VeliuPoeti Selim Adili u lind në Sërbicë në vitin 1929. Skollën fillore e kreu në kohën Jugosllavisë së parë në gjuhën serbe, te mësuesi Milenko, kurse tetëvjeçaren në kohën e ,,Shypnisë së Madhe,, te mësuesi Mahmut Dumani. […]

Ja lista me 157 emra origjinalë ilirë për fëmijën tuaj (Foto)

vull

Jeni në një pritje të ëmbël dhe po mendoni për emrin që do i vini fëmijës që po vjen në jetë? Mos u mendoni shumë të gjeni emra të huaj për fëmijën tuaj. Kjo është një listë me emra të vjetër ilirë të cilët janë fantastikë. Janë emra fantastikë, shumicën […]

Studimi i rrallë: Grabitja e tokave shqiptare

vull

Punimi i profesor Ahmet Gashit për Shqipërinë etnike dhe harta e Shqipërisë së vërtetë Përgatiti: Veli Haklaj VIJON NGA NUMRI I DJESHËM Në Arkivin Qendror të Shtetit, Tiranë, në Fondin 144 – Koleksioni i hartave, administrohet dosja nr. 3, me afat ruajtje të përhershëm, me 42 fletë, e cila përmban hartën Shqipnija […]

Tragjedia ajrore e 1993 në Ohër që mori 115 jetë njerëzish

vull

Mehmet Latifi/ Data 20 nëntor i vitit 1993, ishte datë kobzezë për 116 udhëtarët dhe anëtarët e ekuipazhit të aeroplanit të rrëzuar, ndër të cilët ishin katër pilot rus, dy stjuardesa dhe dy stjuard nga Maqedonia dhe 108 udhëtar, ku 80% ishin kosovar dhe 20 % ishin shtetas të Maqedonisë. […]

Xhemë Hasë – Gostivari, simbol i rezistencës për liri dhe bashkim kombëtar

vull

Nga Dr. Riza Sadiku Xhemë Hasë – Gostivari është njëri ndër personalitetet më të dalluara të historisë sonë kombëtare, i cili pa rezervë e përkrahu dhe i ndejti besnik platformës së Ballit Kombëtar, për çlirimin dhe bashkimin e trojeve të natyrshme etnike shqiptare; për realizimin e saj, bëri rezistencë të […]

Çfarë kishin bashkë Enver Hoxha dhe Dushan Mugosha?

vull

Kjo foto e Enver Hoxhës me serbin Dushan Mugosha nuk është botuar kurrë në vitet e komunizmit. Mendohet se është botuar në Jugosllavi. Në të duken Hoxha dhe Mugosha që pozojnë në një foto shumë të çuditshme dhe jo të zakonshme për dy burra. Ajo është bërë në vitin 1942. […]

Pse burrat shqiptar e kanë zakon të shkëmbejnë duhan me njëri-tjetrin?

vull

Ndërrimi i duhanit ka qenë gjithmonë një shenjë respekti i ndërsjelltë mes burrave shqiptar. Për burrat, të cilët kryenin detyra shoqërore me rëndësi si: pjesmarrja në kuvendet e fshatit ose të krahinës, angazhimi në zgjidhjen e konflikteve të shumëllojshme, administrimi i çështjeve ekonomike e socialkulturore të familjes ose i problemeve […]

TAFIL BOLETINI, PREFEKTI I FUNDIT I SHQIPËRISË SË BASHKUR NË TETOVË GJATË VITIT 1944

vull

Nga Prof. Dr. Vebi Xhemaili-USHT-Tetovë/ Pas kapitullimit të Bullgarisë në shtator të vitit 1944, kufijtë e Shqipërisë Etnike u zgjeruan gjer në Shkup. Prej atje në drejtim të vijës Kumanovë-Preshevë-Bujanocë. Në këto vise të Maqedonisë shqiptare dhe në atë territor të Kosovës, i cili më parë ishte nën sundimin bullgar. […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: