Home / Kulturë

Kulturë

Hapet ekspozita “Kujtime nga Lufta e Parë Botërore”

Ministri i Kulturës, Asaf Ademi, sot në Muzeun e Luftës Maqedonase mbajti fjalim në hapjen e ekspozitës tematike multimediale “Kujtime nga Lufta e Parë botërore”. Loading... Ministri Ademi gjatë hapjes së ekspozitës para vizitorëve, mes të cilëve edhe Ambasadori i ...

Read More »

Ekspozita retrospektive e Tanas Llullovskit në Hamamin e Daut Pashës

I.N. Galeria kombëtare e Maqedonisë, në suaza të programit të saj vjetor jubilar për vitin 2018, lajmëron Ekspozitën retrospektive të Tanas Llullovski Tane, si një nga doajenët e pikturës bashkëkohore maqedonase, që la një gjurmë të thellë në zhvillimin dhe ...

Read More »

Ministri i Kulturës,Ademi ka uruar studion e vallëzimit “Dancers United MK” për Jubileun e tyre

Loading... Ministri i Kulturës, Asaf Ademi, mbrëmë në Shtëpinë e ARM mori pjesë në solemnitetin, me rastin e shënimin të jubileut të pestë të studion së vallëzimit “Dancers United MK”, në kuadër të të cilit u mbajt koncert humanitar inkluziv ...

Read More »

Vlera dhe koncepti i saj

Koncepti i vlerës është term i gjerë, që në përgjithësi përcakton masën me të cilën shpërfaqet individualizmi, kolektiviteti, pastaj edhe produkti, rendimenti. Pra ne përcaktohemi për vlerën, ose shkallën e vlerës, ta zëmë nga një deri në dhjetë e kësisoj ...

Read More »

Java e filmit të Kosovës në Shkup

Java e filmit të Kosovës në Shkup Loading... Nga 19 deri me 23 dhjetor do të mbahet  në Shkup Java e Filmit të Kosovës. Organizimin e javës së filmit e ka bërë Kosovafilmi në bashkëpunim me Kinotekën e Maqedonisë. Shfaqjet ...

Read More »

Etina Livareka me fjalim emocionues për dituri, dashuri dhe paqe (Video)

“Etje për dituri, dashuri dhe paqe”, është tema me të cilën Etina Livareka, studente në fakultetin juridik “Justiniani i parë”, ka fituar çmimin e tretë në “Natën e oratorisë”, të organizuar nga Klubi i oratorëve “Ivo Puhan”, që funksionon në ...

Read More »

Arlind Farizi fiton çmimin e parë për prozën më të mirë

Profesori universitar Arlind Farizi ka fituar çmimin e parë për prozën më të mirë në kuadër të manifestimit ‘Tetova feston nëntorin’, manifestim ky organizuar nga komuna e Tetovës e njëkohësisht edhe gara për prozë dhe poezi më të mirë është ...

Read More »

Shfaqja “Jashte bie borë” prezantohet ne Teatrin e Stambollit

Shfaqja Jashte bie bore e regjizorit Qendrim Rijani me aktoret e teatri te Tetoves prezantohet ne Teatrin e Stambollit. Loading...

Read More »

Shoqata „Tradita“ e promovoi librin „Të persekutuarit dhe të burgosurit politikë shqiptarë në Republikën e Maqedonisë“

Shoqata për kulturë dhe art „Tradita“, më 14 nëntor 2018, në amfiteatrin e Fakultetit të Arteve të Universitetit të Tetovës e promovoi librin „Të persekutuarit dhe të burgosurit politikë shqiptarë në Republikën e Maqedonisë“. Ky aktivitet i radhës i Shoqatës „Tradita“ u zhvillua bashkërisht ...

Read More »

ARTISTËT SHQIPTARË ME EKSPOZITË TË PËRBASHKËT NË VJENË TË AUSTRISË

Shkruan: Besim Xhelili Loading... Vjenë, 8 nëntor 2018   Vjena si një qendër me histori dhe traditë të pasur sa i përket artit, kulturës dhe mundësive të shumta për shpalosjen dhe prezantimin e vlerave të llojllojshme artistike, gjithmonë ka tërhequr ...

Read More »
Loading...