Tërmetet që shkatërruan Tepelenën (1921), Vlorën (1930) dhe Korçën (1931)

vull

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 22 Shtator 2019 Gazeta prestigjioze franceze “Excelsior” ka botuar disa shkrime në lidhje me tërmetet e rënda që kanë tronditur Shqipërinë në vitet 1921, 1930 dhe 1931, të cilat, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, i ka sjellë ekskluzivisht për publikun shqiptar […]

Korçarja që u bë yll në Hollywood dhe u martua me miliarderin Ford!

vull

Gjatë karrierës së saj ajo ka provuar të jetë aktore, kërcimtare dhe akrobate. Fillimisht ajo punoi në teatrin italian “Bertoldissimo” dhe bëri një turne të sukseshëm nëpër Itali. Ajo ishte protagonistja kryesore, të cilën shtypi i kohës e cilësoi “La piccola grande Dea”, (E madhja hyjneshë e vogël). U shqua […]

“Vargje për Ilirinë”, poezitë e Hary Fultz për Shqipërinë

vull

jë këmbë në lashtësi e tjetrën nga e ardhmja Është rasti më i qartë sesi një njeri i vetëm (qoftë dhe i huaj) mund të japë një kontribut të pazëvendësueshëm për një komb. Hari Fullci (Harry T. Fultz, 1888-1980) ishte amerikani që në vitet 20-30 e ngriti arsimin shqiptar në nivele të […]

Krijimtaria letrare maqedonase në Panairin e 38-të Ndërkombëtar të Librit në Stamboll

vull

Ministri i Kulturës, Hysni Ismaili, në kuadër të vizitës së tij të punës në Stamboll, Republika e Turqisë, sot e vizitoi stendën maqedonase në Panairin e 38-të Ndërkombëtar të Librit, ku në organizimin e komisarit të sivjetëm – Shoqata e Botuesve Shqiptarë nga Shkupi, u mbajt promovimi i letërsisë nga […]

U mbajt Mbrëmja e 5-të Ndërkombëtare e Poezisë “Jahja Kemal Bejatli”

vull

Me mbështetjen e Ministrisë së Kulturës së Maqedonisë së Veriut, të organizuar nga Lidhja e Shoqatës së Organizatave Joqeveritare Turke në vend (MATUSITEB) në Hamamin e Daut Pashës u mbajt Mbrëmja e 5-të Ndërkombëtare e Poezisë “Jahja Kemal Bejatli”. Në këtë eveniment morën pjesë ministri i Kulturës i Maqedonisë, Hysni […]

Premierë botërore e filmit “Shelgu” nga Mançevski në Romë

vull

Me premierë gala dhe shëtitje në tapetin e kuq, mbrëmë, në kuadër të Edicionit të 14-të të Festivalit të Filmit në Romë, u shfaq premiera e filmit më të ri artistik “Shelgu” të regjisorit Millço Mançevski.   Në premierën, e cila u mbajt në Sallën Petrasi, në kompleksin më të […]

Filloi Edicioni i 34-t i Festivalit të Melodive Argëtuese “Makfest”

vull

Me himnin e njohur të Makfestit, mbrëmë në Qendrën e Kulturës “Aco Shopov” në Shtip filloi Edicioni i 34-t i Festivalit të Melodive Argëtuese “Makfest”. “Është kënaqësi të jesh në një festival i cili për vite të tëra, duke filluar nga viti 1986, ka qenë vazhdimisht një brend i qytetit […]

Rubens Korubinime “Atelie, gëzimi i pikturimit” në Çifte Hamam

vull

Me kënaqësi të posaçme bëjmë të njohur projektin e ri të Galerisë Kombëtare me titull “Atelie, gëzimi i pikturimit” nga opusi i piktorit akademik RubenKorubin në objektin Çifte Hamam. Ekspozita do të hapet më 8 tetor 2019, me fillim në ora 20.00. RubensKorubin tanimë për një varg vitesh gjendet në […]

Ministri Ismaili mori pjesë në hapjen e sezonit të ri të koncerteve të Filarmonisë

vull

Ministri i Kulturës, Hysni Ismaili, mbrëmë mori pjesë në koncertin e titulluar “Kështu fliste Zaratustra”, me të cilin zyrtarisht u hap sezoni i ri i koncerteve të Filharmonisë me titull “Dashuria ime e pavdekshme”.   Gjatë koncertit, dashamirët e muzikës klasike patën mundësinë ta ndiqnin shfaqjen e dy veprave madhështore: […]

Ministri Ismaili e hapi Seminarin e 13-të Ndërkombëtar të Albanologjisë në Tetovë

vull

Ministri i Kulturës, Hysni Ismaili, sot mbajti fjalim në hapjen e Seminarit të 13-të Ndërkombëtar të Albanologjisë në Universitetin e Tetovës. Duke i përshëndetur, siç tha, penat më të mprehta të shkencave albanologjike në rajon, ministri Ismaili foli edhe për rëndësinë e albanologjisë për të gjithë shqiptarët, jo vetëm për […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: