Asani: Komuna e Tearces dhe ndërrmarja publike shtetërore “Rrugët e Maqedonisë” arritën marrëveshje për asfaltimin e pjesës së mbetur

vull

“Sot me date 05.08.2019, Komuna e Tearces ne bashkepunim me nderrmarjen publike shtetrore “Rruget e Maqedonise” arriten marreveshje per asfaltimin e pjeses se mbetur ne mes te trotuarit dhe rruges rrajonale Tetove – Jazhince, me sakte ne fshatin Pershefce dhe do te vazhdoj ne drejtim te fshatrave: Tearce, Sllatine, Leshke […]

Buçi: Si të bëheni OPERATOR EKONOMIK I AUTORIZUAR NË DOGAN!?

vull

“Si të bëheni OPERATOR EKONOMIK I AUTORIZUAR NE DOGAN Drejtoria Doganore e RMV-së, zbatimin e ligjeve dhe lehtësimin e tregtisë i llogarit si kërkesa parësore për zhvillimet ekonomike. Në këtë drejtim ju njoftojmë me: OPERATORIN EKONOMIK TË AUTORIZUAR Operatori Ekonomik i Autorizuar është një status i lëshuar për “tregtarët me […]

LSDM: Mbështetja ndaj qytetarëve vazhdon

vull

Partia maqedonase në pushtet LSDM, përmes një kumtese për media thekson se kujdesi për qytetarët vazhdon. Ata thonë se ka filluar realizimi i masës “nafta e gjelbër” dhe paratë po kthehen tek qytetarët. “Mbi 3100 të punësuar në kopshte dhe mbi 1700 të punësuar në sistemin për mbrojtje sociale, marrin […]

MALEVSKI: Nuk ka zgjedhje të parakohshme pa pajtimin e opozitës

vull

Për ofertën e kryeministrit, Zoran Zaev për zgjedhje të parakohshme parlamentare në tetor të 2020-ës, analisti Denko Malevski vlerëson se nëse ato do të ndodhin, do të ndodhin me pajtim të pushtetit dhe opozitës. “Vlerësimi i kryeministrit është se mund të shkojmë në zgjedhje, flet se ata konsiderojnë se ata […]

Kohë me diell, temperaturat deri më 34 gradë

vull

Kjo pasohet nga një periudhë e motit kryesisht me diell me një ngritje graduale të temperaturës. Temperatura maksimale do të lëvizin nga 25 deri në 34 gradë, transmeton KohaNews. Në Shkup, me diell dhe me vranësira lokale dhe me errë të lehtë. Temperatura do të lëvizë nga 16 deri në […]

Propozime për ndryshime në Ligjin për pensionin dhe sigurimin e invaliditetit

vull

Një grup ligjvënësish në parlament kanë propozuar  ndryshime  në Ligjin për pensionin dhe sigurimin e invaliditetit. Projektligji për ndryshimin dhe plotësimin e ligjit do të rregullojë dispozitat në lidhje me anëtarësimin në shtyllën e dytë, përcaktimin e pensioneve dhe çështje të tjera me interes për mbajtësit e politikave dhe përfituesit […]

Sot seancë e komisionit anti-korrupsion

vull

Komisioni Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit (KKPK) do të zhvillojë sot seancën e tij të 20-të për të shqyrtuar projektvendimet për deklarimin e të dhënave konfidenciale dhe autorizimin e një personi për të caktuar dhe ruajtur punë dhe çelësa të njejt nga kasafortat dhe dyert e sigurisë, transmeton KohaNews.   […]

Sot, çmimet e reja të derivateve

vull

Komisioni Rregullator i Energjisë do të njoftojë gjatë mesditës  çmimet e reja të derivateve që do të vlejnë nga mesnata, transmeton KohaNews. Javën e kaluar çmimet mbetën të pandryshuara, d.m.th Benzina Super 98 ende po shitet për 71.50 denarë, ndërsa Benzina Super 95 – 69.50 denarë. Çmimi i naftës mbeti […]

Vetëm në 2018, afër 19 mijë banorë ikën nga Maqedonia

vull

Rritet numri i shtetasve të Maqedonisë të cilët për çdo ditë po shpërngulen nga vendi. Vetëm në vitin 2018 gjithsej 18.478 shtetas të Maqedonisë kanë kërkuar fatin në Gjermani. Nga ata, 7.812 kanë qëndruar në Gjermani edhe në vitin 2019, ndërsa 10.666 janë kthyer në vendlindje, përcjell gazeta KOHA. Në […]

Reagim i BDI-së ndaj prononcimit të Taravarit

vull

Deklarata konfuze e Arben Taravarit mbi zhvillimet në urbanizëm në komunën e Gostivarit, nxjerr në pah paaftësinë e tij në udhëheqje me institucionin që drejton. Gati dy vite që udhëheq me komunën e Gostivarit, Taravari sillet sikur të jetë në opozitë dhe jo si menaxhues i pushtetit lokal, duke tentuar […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: