Abdulla Mehmeti: Qyteti i Ohrit dhe fati i banorëve të tij shqiptarë

vull

Sipas mendimit tonë, emri i këtij qyteti e ka prejardhjen nga fjala ujë: UJRI (qytet mbi ujë, mbi liqenin i cili më vonë e ka marrë emrin sipas emrit të qytetit); Ujri-Ohri-Ohër, kurse varianti në gjuhët sllave është: Ohrid). Me historinë e këtij qyteti lidhen shumë ngjarje historike dhe personalitete […]

Zgjedhjet presidenciale në Maqedoninë Veriore janë mundësi për reflektim

vull

Shkruan: Abdulla Mehmeti Zgjedhjet e radhës për kryetar shteti në Maqedoninë Veriore, më tepër do të jenë një mundësi për reflektim dhe nxjerrjen në pah të sëmundjeve kronike nga të cilat vuan shoqëria dhe politika e këtij shteti, së paku nga viti 1991 e deri më sot. Me këtë rast, […]

Zaevi, shigjeton keq e rëndë Ali Ahmetin me krahun e luftës të Azbi Likës.

vull

Krahu i luftës i BDI-së mund të krahasohet me krahun e Shkupit të Besës. Besa e Shkupit e pakënaqur me humbjen e zgjedhjeve lokale në Çair e Tetovë u ndanë nga Bilalli për të hyrë në qeveri e për të formuar parti të re, poashtu ushtarakët e BDI-së të pakënaqur […]

Ja si është manipuluar lista zgjedhore nga maqedonasit (Detaje dhe shifra)

vull

Autorë:Ridvan Ismaili Që nga viti 1991 e deri më sot, njëri prej problemeve më të mëdha zgjedhore ka qenë pikërisht lista zgjedhore. Lista e përgjithshme është gati e pandryshuar gjatë 28 viteve të kaluara, e cila është përdorur në të gjitha ciklet zgjedhore, që nga viti 1991 e deri më […]

Sa herë Rama ndodhet buzë humnerës, shfaqet ish-kryetari Fatos Nano

vull

Edi Rama do mbledhë Kongresin jashtë radhe të PS-së me datë 23 mars. Në kulmin e krizës politike dhe kur opozita ka dorëzuar jo vetëm mandatet e deputetit, por ka filluar edhe protestat e forta për largimin e kryeministrit Rama, shfaqet ish-kryeministri Nano. Edi Rama ka edhe frikën e grupit […]

Shqipëria e Bashkuar do të jetësohet vetëm me Shqiptarizëm, kurrsesi jo me turkofilizëm, serbofilizëm dhe grekofilizëm

vull

  Nga Kastriot Berishaj Plaga më e madhe e mijëra vite pushtim të egër anadollak është se fara e zezë aziatike e ka infektuar trurin e disave që flasin shqip, prandaj shpesh herë gjatë historisë veprimtarët më të mëdhenjë të çështjes kombëtare janë lënë vetëm, vrarë nga fara e zezë tradhtare […]

Zaevi, mos e hani sallatën maqedonase!

vull

Nga Mentor Nazarko Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev, vizitoi ditë më parë Shqipërinë. Vizita e tij dhuroi plot mesazhe, një pjesë e të cilave, u transmetuan edhe nëpërmjet intervistave që Zaev dha për mediat shqiptare.Ishin intervista të urta, të qeta, lidhur edhe me klimën konfliktuale që po përjeton politika e vendit […]

Britania, Kosova humb mikun më të madh në BE

vull

Agustin Palokaj Këtë javë do të kuptojmë përfundimisht a do të dalë Britania e Madhe nga BE-ja me apo pa marrëveshje, ose do të kërkojë shtyrje për disa muaj. Por largimi i Britanisë së Madhe nga BE-ja është i pashmangshëm. Shpesh është thënë se Britania ka qenë ndër shtetet e […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: