PISA-s, por rektori Bajram Kosumi blen telefon 1000 euro

vull

Ndonëse Kosova ka ngelur në fund të listës së vendeve pjesëmarrëse të PISA-s, por rektori i Universitetit të Gjilanit “Kadri Zeka”, Bajram Kosumi, nuk ka ngelur mbrapa me teknologji. Universiteti që e drejton Kosumi më 21 nëntor 2019 ka nënshkruar kontratën me kompaninë private “Neptun” për furnizimin me aparat telefonik […]

Tërmeti i solli në Kosovë, lindin fëmijë dy nënat nga Durrësi (VIDEO)

vull

Në Spitalin e Prizrenit, dy gra nga Durrësi sollën në jetë dy fëmijë. Nuk e kishte menduar se fëmijën e saj të shtatë do ta lindte në qytetin e Prizrenit. Por, tërmeti i 26 nëntorit e detyroi Manushaqe Hodën nga Durrësi, të nisej drejt Kosovës. Edhe pse në ditët e […]

Dekani i FTUU-së Prof. Dr. Xhezair Idrizi i ftuar special në shënimin e 60 vjetorit të themelimit të Fakultetit të Teknologjisë së Universitetit të Tuzllës

vull

Një delegacion i Fakultetit të Teknologjisë Ushqimore dhe të Ushqyerit nga Universiteti i Tetovës, i kryesuar nga dekani, Prof. Dr. Xhezair Idrizi, Prof. Dr. Erhan Sulejmani dhe Prof. Dr. Gafur Xhabiri realizuan vizitë pune në disa universitete të Bosnjës dhe Hercegovinës. Fillimisht, ata qëndruan në Universitetin e Tuzllës, ku ishin […]

Kjo është dita kur nënshkruhet marrëveshja për qeverinë e re!

vull

Të martën, Lëvizja Vetëvendosje e Lidhja Demokratike e Kosovës do ta nënshkruajnë marrëveshjen për formimin e Qeverisë së re. Kjo marrëveshje po arrihet pas gjashtë takimeve që kanë ndodhur deri tani mes grupeve punues të të dyja partive. Mbrëmë ka qenë takimi i fundit i cili është mbajtur, dhe në […]

Alvini rrëfehet për jetën brenda në kampin e ISIS: Na mësonin të luftonim

vull

Pas 5 vitesh në një kamp lufte nw Siri vogëlushi Alvin Berisha është bashkuar me babain dhe motrat. Ndërkohë që lajmi ka bërë jehonë në mediat italiane, është zbardhur dëshmia e vogëlushtit Alvvin Berisha pas shpëtimit nga kampit i AlHolit në Siri. 11-vjeçari shqiptar është marrë në pyetje në Itali, […]

Fillon mësimi i gjuhës shqipe për fëmijët shqiptarë në Kroaci

vull

Mësuesit nga Shqipëria fillojnë për herë të parë mësimin e gjuhës shqipe për fëmijët e komunitetit shqiptar në Kroaci. Lajmin e bëri të dituri Ministri shqiptar i Shteti për Diasporën, Pandeli Majko. Dy mësuesit, Adrian Hysi dhe Suela Mile kanë nisur punën me një vizitë në shkollën 8-vjeçare “Krune Kristica”, […]

Presidenti Meta priti në një takim lamtumire Ambasadorin e Malit të Zi, z. Dušan Mrdović

vull

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta priti sot në një takim lamtumire Ambasadorin e Republikës së Malit të Zi në Shqipëri, Sh.T.Z. Dušan Mrdović. Presidenti Meta i shprehu mirënjohjen diplomatit malazez për angazhimin e Tij të palodhur, për forcimin e gjithanshëm të marrëdhënieve të shkëlqyera mes dy vendeve dhe popujve […]

VV 32 deputetë, LDK 29, PDK 25…

vull

Përfundimi i numërimit të votave nga diaspora ka qartësuar tashmë ndarjen e mandatave për partitë në Kuvendin e Kosovës. Sipas rezultatit të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 6 tetorit në Kosovë, Lëvizja Vetëvendosje do t’i ketë 32 vende në legjislaturën e re. Lidhja Demokratike e Kosovës do të përfaqësohet në […]

A do të ketë ftesë për Albin Kurtin nga Gjykata Speciale? Flet Milaim Zeka

vull

Kreu i Partisë Euroatlantike të Kosovës, Milaim Zeka, ka thënë se mund të jenë deri në 200 të akuzuar nga Gjykata Speciale. Duke folur në lidhje me ftesat, ai tha se nga të gjitha partitë do të ketë persona që do të ftohen në Gjykatë. “Do të goditet së pari […]

Aleksandar Vucic foli me Ramën dhe Zaevin përpara samitit të Ohrit

vull

Presidenti serb Aleksandar Vucic zhvilloi sot bisedime me kryeministrat e Shqipërisë dhe të Maqedonisë Veriore, Edi Rama dhe Zoran Zaev, në  lidhje  me takimin e ardhshëm në Ohër, ku bisedimet për krijimin e një “Shengeni të vogël” do të vazhdojnë.   Vuçiç postoi në profilin e tij në Instagram @ […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: