Sot bëhen 24 vjet të ndarjes nga jeta të plakut të urtë Anton Çetta

vull

Anton Çetta mbahet mend për urtësinë e tij që kishte, për punë e madhe që ka bërë në mbledhjen e folklorit shqiptar. Në vitet më të rënda të dekadës së fundit të shekullit që shkoi, Anton Çetta dha kontribut të gjerë humanitar dhe kombëtar, duke pajtuar mijëra raste të gjakmarrjes. […]

Pendarovski për TV Grek Alfa: Përgjigja nga Brukseli ishte një shok për të gjithë

vull

Ishte me të vërtetë një tronditje për të gjithë, jo vetëm mua dhe njerëzit, por për tërë elitën politike, tha Presidenti i Maqedonisë Veriore Stevo Pendarovski në një intervistë për televizionin Grek Alfa. Ai shtoi se në mbledhjen e udhëheqjes të së Dielës, të gjitha partitë, qoftë nga qeveria apo […]

Ministri i Kulturës, Ismaili, për vizitë në Qendrën Informative Kulturore në Sofje

vull

Ministri i Kulturës, Hysni Ismaili, në kuadër të qëndrimit në Republikën e Bullgarisë, e vizitoi Qendrën Informative Kulturore të Republikës së Maqedonisë së Veriut në Sofje. Ministri Ismaili mori pjesë edhe në promovimin e librit “Ervehe” të akademik Luan Starova, i cili është përkthyer në gjuhën bullgare, ndërsa realizoi takim […]

‘’Unioni i Bashkive dhe Komunave Shqiptare’’ bashkon shqiptarët e rajonit, prespektivat e përbashkëta zhvilluese

vull

‘’Unioni i Bashkive dhe Komunave Shqiptare në Rajon’’ u mblodh ditën e djeshme në ambientet e Bashkisë së Tiranës, për të diskutuar dhe ndërtuar startegjinë e përbashkët për bashkëveprim dhe bashkëpunim mes bashkive kryesore të hapësirës shqiptare. Të pranishëm ishin shefat e kabineteve të bashkive më të mëdha shqiptare; të […]

Ministri i Diasporës, Pandeli Majko priti një delegacion të Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës

vull

Ministri i Shtetit për Diasporën i Republikës së Shqipërisë, Pandeli Majko, priti në zyrën e tij në Tiranë një delagacion të Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës, të kryesuar nga drejtori i saj, Ylber Sela. Gjatë këtij takimi drejtori Ylber Sela, e informoi ministrin Pandeli Majko lidhur me punën, angazhimet, sfidat […]

Ish-Eprori i Zonës Operative të Llapit Sali Mustafa merr ftesë nga Gjykata Speciale

vull

Gjykata Speciale pas përfundimit të zgjedhjeve në Republikën e Kosovës ka filluar që në mënyrë të shpejtuar të dërgoj ftesa për ish-pjestarët e UCK-së që të paraqiten tek ajo. Ish-eprori i Zonës  Operative të Llapit, Sali mustafa ka marrë ftesë nga Gjykata Speciale gjë që e ka bërë të ditur […]

Ministri Xhemaili u takua edhe me kryetarin e PD-së, Lulzim Basha

vull

Pas takimit me kryetaren e LSI-së, Monika Kryemadhin, në agjendën e tij, ministri Xhemaili u takua edhe me kryetarin e PD-së, Lulzim Basha Status në rrjetin social në facebook i ministrit Xhemaili: Gjatë vizitës tonë në Shqipëri, realizuam takim me kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë, z.Lulzim Basha. Biseduam me […]

Idrizi takohet me Albin Kurtin: Vota e qytetarëve të Kosovës solli një risi në politikë

vull

Kryetari i PDIU Shpëtim Idrizi së bashku me një përfaqësi të kësaj partie zhvilluan një takim ditën e djeshme me kryeministrin e zgjedhur të Kosovës Albin Kurtin. Idrizi shprehu vlerësimin e tij për aktivitetin e Vetvendosjes në shërbim të çështjes kombëtare dhe për qëndresë e punën e Albin Kurtit për […]

PDIU: Schengeni Ballkanik Serbi-Mal i Zi-Maqedoni e Veriut, një nismë e panevojshme dhe e dëmshme

vull

Është e papranueshme një nismë Rajonale që lë jashtë Kosovën dhe e pakonsultuar me të. Shqipëria s’duhet ti japë frymëmarrje Serbisë në raport me Kosovën, por të jetë gjithmonë në krah të saj në raport me Serbinë. Një nismë e dëmshme që risjell idenë e ish-Jugosllavisë për një Konfederatë Ballkanike. […]

Shqipëria meriton negociatat dhe PO-ja gjermane e konfirmon

vull

Fjala e Kryeministrit Edi Rama në Kuvend për negociatat Shqipëri-BE: “Shqipëria e ndodhur kundrejt Europës, shumë shpejt mund të hyjë në qytetëri e të përzihet me Europën”. Këto janë fjalët që Sami Frashëri i shkruante në fund të shekullit të 19-të.  Sot jemi në fillim, por jo në fillim fare […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: