Home / Shëndeti

Shëndeti

Si ndikon kafja tek shëndeti i stomakut – Kujdesi që duhet të tregoni

Kafeja është një pije stimuluese e cila ka ndikim të fortë në organizëm. Loading... Duke qenë se ajo ka aciditet të lartë, nëse konsumohet në sasi të mëdha mund të ndikojë negativisht në membranat e stomakut dhe të zorrëve. Në ...

Read More »

Shenjat që tregojnë se nuk jeni duke marrë kalium mjaftueshëm

Përgjatë viteve mund t’iu thuhet që të konsumoni më shumë kalium për balancimin e presionit tuaj të gjakut, për shkak të veshkave ose rregullimit të metabolizmit. Ju gjithashtu mund të keni dëgjuar se kaliumi është një mineral esencial për shëndetin ...

Read More »

Vlerat shëndetësore të gështenjave

Po hyjmë në stinën e Vjeshtës dhe motit më të ftohtë. Koha e frutave sezonal të verës tashmë është në përfundim dhe po u vjen koha frutave të tjerë. Gëshenjat janë një frut i shijshëm që ka sezonën e saj ...

Read More »

Flokët e lagura ju sëmurin dhe ushqimi në darkë ju shëndosh… Ja mitet e pavërteta

Çdo njeri ka marrë paralajmërime nga mamaja para se të dalë nga shtëpia, sidomos për të ftohurën. Ekzistojnë disa mite që njerëzit i besojnë verbërisht, por në fakt nuk janë aspak të vërteta. Loading... Tashmë, janë zbuluar arsyet përse mitet ...

Read More »

Modelja tregon se cili është trupi perfekt, por…

Thonë se bukuria është subjektive dhe në sytë e atij që e mban. Por moda dhe media mundohen të krijojnë një imazh tjetër. Loading... Cassey Ho nga Los Angeles thotë se kjo është e tmerrshme. 31-vjeçarja, që ka një blog ...

Read More »

Përse fetusi shkelmon barkun e nënës…e zbulojnë studiuesit

Fetuset shpesh lëvizin dhe godasin në barkun e nënës. Dhe sigurisht kjo e ka një shpjegim. Loading... Sipas studiuesve kur fetuset lëviznin gjymtyrët e tyre, u zbulua se çdo lëvizje aktivizonte një zonë të trurit. Për më tepër, kjo marrëdhënie ...

Read More »

Receta që ka “çmendur” të gjithë botën! Shëron gjunjtë dhe rilidh kockat dhe kyçet …

Me kalimin e kohës përfundimisht të gjithë përballen me dhimbje të ndryshme dhe një prej tyre janë edhe problemet me kockat e kyçet. Por ne kemi disa këshilla për të ndarë me ju, kështu që mund të ruani qetësinë. Loading... ...

Read More »

Zhdukni dëmtimet e dhëmbëve, ja 8 këshillat e thjeshta…

Dhëmbët janë pjesë me rëndësi estetike dhe shëndetësore për njeriun dhe sigurisht secili nga ne dëshiron të ketë dhëmbë të bardhë dhe të shëndetshëm. Loading... Megjithëse ekziston një besim i zakonshëm që dëmtimet janë më pak të kthyeshme pasi të ...

Read More »

Këshilla: Pas ftohjes, si trajtohet kolla

Faktorët që ndikojnë në tejzgjatjen e kollës. Kolla që mbetet pas të ftohurës ose infeksionit, ndikohet nga një sërë faktorësh Loading... Ndjeshmëria e lartë e rrugëve të frymëmarrjes bën që edhe ajri i ftohtë ose edhe sasia më minimale e ...

Read More »

Mësoni si të rrisni vetë boronica në shtëpi

Boronica është një frut i madhërishëm që rritet kryesisht në vendet me klimë të freskët, siç është Shqipëria. Boronicat janë një frut që gjenden me vështirësi dhe janë përgjithësisht të shtrenjta, sidomos kur janë të freskëta. Boronicat e freskëta janë ...

Read More »
Loading...