Home / Teknologji

Teknologji

Gjermani e di: A duhet vënë gomat e mira në rrotat e para apo të mbrapme?

Eskpertët thonë se kurdo që kjo është e mundur shoferët e automobilave duhet t’i vënë gomat më të mira në rrotat e prapme. Loading... Ky është rregull i përgjithshëm pa marrë parasysh se a e ka automobili motorin para a ...

Read More »

Windows 10 parakalon Windows 7, bëhet sistemi operativ desktop më popullor në botë

Më shumë kompjuterë se asnjëherë më parë tashmë kanë të instaluar sistemin operativ më të fundit dhe më të mirë të Microsoft sipas Net Applications. Loading... Statistika është një inkurajim për Microsoft edhe pse kompania nuk priste që ky proces ...

Read More »

Përditësimi i Tetorit 2018 i disponueshëm për të gjithë nga Windows Update

Microsoft ka arritur të zgjidhë problemet që shqetësuan përdoruesit të cilët donin të instalonin Përditësimin e Tetorit 2018 të Windows 10-ës. Loading... Gjigandi i softuerit ri-publikoi këtë përditësim madhor pasi e tërhoqi herën e parë sepse përdoruesve u fshinë të ...

Read More »

Makina që po “çmend” adhuruesit e xhipave (FOTO)

Xhipi “The Gladiator” është automjeti i cili i bëri adhuruesit e makinave të mbajnë kokën me duar. Loading... Fuqia e kësaj makine do të vijë nga familja e njohur Pentastar 3.6 litërsh me Auto Stop-Start dhe një zgjedhje midis një ...

Read More »

Nga sot mund të humbisni të gjitha bisedat e WhatsApp

Duke filluar nga data 12 nëntor, të gjithë mund t’i humbisni bisedat tuaja të WhatsApp, nëse nuk ndiqni disa udhëzime. Loading... Kështu ka bërë të ditur kompania në një konferencë për shtyp, e cila njofton se pas një marrëveshjeje të ...

Read More »

Kina po identifikon njerëzit vetëm nga mënyra e ecjes

Huang Yongzhen, CEO i Watrix, kompania e cila dizajnoi sistemin, tha se mund të identifikojë njerëzit nga 50 metra larg edhe kur janë të kthyer me shpinë nga kamerat apo fytyra e tyre është e mbuluar. Loading... Mjetet e reja ...

Read More »

Kryenin veprimtari të dyshimta, “Facebook” bllokon 115 llogari

“Facebook” tha se ka bllokuar 115 llogari të përdoruesve pasi autoritetet në Shtetet e Bashkuara e njoftuan rrjetin social për veprimtari të dyshimta që mund të lidhen me një vend të huaj. Loading... Njoftimi vjen pasi agjencitë e zbatimit të ...

Read More »

6 këshilla për të rritur shpejtësinë e shfletuesit Chrome

Chrome mund të jetë shfletuesi më popullor në botë por kritikat nuk i kanë munguar gjithashtu. Loading... Një prej kritikave më të zakonshme është se softueri nuk është më aq i shpejtë sa në fillim. Njerëzit ankohen për sasinë e ...

Read More »

Dritat me ngjyra, një trend në rritje te makinat e reja

Teksa teknologjia ka avancuar, fenerët e makinave janë bërë gjithnjë e më të ndërlikuar, me LED, logo dhe forma të ndryshme. Loading... Një prirje e re është ngjyra e theksuar. Kjo gjë mund të vërehet në shumë modele të reja ...

Read More »

“Insta 360”, kamera që synon të mposhtë GoPro

“Insta360” thotë se opsioni për të filmuar nga të gjitha anët njëkohësisht (360 gradë) dhe niveli i lartë i stabilizimit të figurës, i bën një kamera më të mirë se GoPro. Por po tregohen modestë, sepse kjo kamera ka dhe ...

Read More »
Loading...