Home / Vendi

Vendi

Asnjë gjurmë nga krimineli maqedonas që tentoi ta vriste Zijadin Selën

Prokuroria Publike e Maqedonisë është në kërkim të dëshmive nëse dikush e ka ndihmuar gjatë arratisjes Nikolla Vojminovskin, i dënuar me 13 vjet e gjysmë burg për vrasjen në tentativë të kryetarit të Aleancës për shqiptarët, Zijadin Sela, gjatë ndërhyrjes ...

Read More »

Zdravko Saveski: Ligji për përdorimin e gjuhëve është ligj i vonuar

Zdravo Saveski nga partia “E Majta”, i ftuar në emisionin “Rruga drejt” tha se Ligji për përdorimin e gjuhëve është një ligj i vonuar dhe se duhet të silleheshe edhe më herët, përveçse duhet të ishte më shumë i avancuar ...

Read More »

OEMVP: Është koha e fundit që të përqendrohemi në ndryshime thelbësore në ekonomi përmes një strategjie afatmesme për rritje dhe zhvillim ekonomik

Jemi dëshmitarë që në vitin 2018-të prioriteti kryesor i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë ishte procesi i integrimeve në NATO dhe BE, i cili ka qenë prioritet edhe i tërë komunitetit të biznesit tani më një dekadë. Loading... Vite me ...

Read More »

Ndërron jetë Dr.Spec Nashit Imeri nga Bogovina, varrimi bëhet nesër

Pas nje semundje te rende, sot me date 16.01.2019 ndrroi jete Dr.Spec. Nashit Imeri nga fshati Bogovine. Lindi me 12.06.1955 ne fshatin Bogovine ku dhe e kreu shkollimin fillor, gjimnazin ne Tetove dhe studimet e larta per mjeksi ne Shkup. ...

Read More »

GoogleScholar: Universiteti i Tetovës – universiteti më i mirë shqiptar

Universiteti i Tetovës nga viti në vit vazhdon ngritjen në ranglistat që realizohen nga institucione të ndryshme ndërkombëtare rreth cilësisë së universiteteve.  Loading... Nën udhëheqjen e Rektorit, Prof. Dr. Vullnet Ameti, Universiteti i Tetovës vazhdon të shënojë suksese të njëpasnjëshme ...

Read More »

Demaskohet këngëtarja ‘serbe’ Mina Kostiç, qenka shqiptare dhe ja si quhet…

Mina Kostiç njihet si njëra ndër këngëtaret më të popullore në muzikën serbe. Mirëpo, këtyre ditëve mediat serbe janë marrë me prejardhjen e vërtetë të këngëtares. Loading... Në të vërtetë, është zbuluar se ajo deri në moshën 19-vjeçare është quajtur ...

Read More »

NP “Rrugët e Maqedonisë”, e filloi vendosjen e tabelave në dy gjuhë në gjithë shtetin

Pas nënshkrimit nga kryetari i Kuventi ligjin e gjuhëve, sot që në mëngjes kanë nisur edeh vendosja e tabelave në gjithë Maqedoninë e Veriut. Loading... Siç ka arritur të sigurojë portali TS, e para që ka nisur me ndërrimin e ...

Read More »

Ligji për Gjuhët, si dhe ku është zyrtare gjuha shqipe (Dokument)

Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi dje pasdite ka firmosur Ligjin për gjuhët. Ligji me firmën e Xhaferit u dërgua në Gazetën Zyrtare dhe  pas shpalljes në Gazetën Zyrtare menjëherë hyn në fuqi. Loading... Ky Ligj kryesisht ka të bëjë me ...

Read More »

Drejtori i BDI-së bëhet me veturë 50 mijë euro, ja emri dhe fotografia e tij! (Foto)

Ish kryetari i Komisionit për antikorrupsion, Ilmi Selami, këshilltar në Ministrinë e mbrojtjes, atashe ushtarak në Bruksel gjatë kohës së “regjimit të Nikolla Gruevskit”, para më pak se nj viti është emëruar drejtor i “Ekonomisë së Ujërave”. Kuadër i BDI-së ...

Read More »

PENDAROVSKI: Maqedonia anëtare në NATO, në tremujorin e parë të vitit 2020

Maqedonia dhe Greqia e zgjidhën kontestin me emrin, Marrëveshja e Prespës u ratifikua nga Parlamenti i Maqedonisë, ndërsa javën e kaluar mbështetje morën ndryshimet kushtetuese, të cilat dalin nga marrëveshja.  Tani vëmendja është drejtuar në Athinë dhe hapat e atjeshëm ...

Read More »
Loading...