Home / Vendi (page 2)

Vendi

Bujar Osmani: Nga nesër ministrat në qeveri flasin shqip (VIDEO)

Zv.Kryeministri i Maqedonisë Bujar Osmani ishte mysafir në emisionin “Click Plus” në TV21 Osmani deklaroi se Ligji për Gjuhët është nënshkruar nga kryeparlamentari Talat Xhaferi, dhe tashmë është dërguar në Gazetën zyrtare. Gazeta zyrtare pritet të publikohet sonte ose nesër, ...

Read More »

Ligji i gjuhës shqipe, Muki godet BDI-në: Një dekadë në pushtet me VMRO DPMNE zëri nuk iu ndëgjua

Deputeti shqiptar i LSDM-së, Muhamed Zekiri e ka goditur ashpër gjithë BDI-nëata që sonte fryhen për zyrtarizimin e gjuhës shqipe. Sipas Mukit, BDI-së nuk i është dëgjuar zëri një dekadë në pushtet me VMRO-në. Loading... “Pothuajse nje dekade ne pushtet ...

Read More »

Amdi Bajram më vizionar se politikanët shqiptar: Që nga viti 1996 jam angazhuar për “Severna Republika Makedonija” (Video)

Në Ballin tradicional vjetor të romëve në Maqedoni edhe sivjet ylli kryesor ka qenë deputeti Amdi Bajram, kryetar i partisë Lidhja e Romëve të Maqedonisë. Bajram në paraqitjen e tij ka uruar qytetarët për emrin e ri të vendit, duke ...

Read More »

Vëllai i Zaevit me nënkryetarin e shkarkuar të VMRO-DPMNE-së, i njohur si i afërt me Mijallkovin?!

Në rrjetet sociale është publikuar një fotografi ku shihet kryetari i komunës së Kavadarit, Mitko Jancev bashkë me Vice Zaev, vëllain e kryeministrit Zoran Zaev. Foto ka bërë bujë me shumë komente në tuiter, ku theksohet se ata janë parë ...

Read More »

Rikthehen Katica e Fatimja

Pas pauzës për shkak të festave të fundvitit, prej nesër në Gjykatën Penale do të vazhdojnë gjykimet për rastet e Prokurorisë Speciale. Loading... Gjatë kësaj jave do të mbahen seanca për rastet “Tenderët”, “TNT”, “Transportuesi”, “Monstra” dhe “Dhuna në Qendër”, ...

Read More »

Osmani referoi për statusin e implementimit të Planit 18 para Ambasadorëve të vendeve anëtare të BE-së në vend

Zëvendëskryetari i Qeverisë, Bujar Osmani, sot, në hapësirat e Sekretariatit për Çështje Evropiane, kishte brifing me ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së në Maqedoni para të cilëve e prezantoi statusin e implementimit të Planit 18. Loading... “Arritëm të mbyllim gjitha ...

Read More »

Ish zv.kryeministri Halili: Shqipëria nuk duhet të harrojë kuadrot shqiptarë nga Maqedonia

Shkarkimi dhe emërimi i ministrave të rinjë në qeverinë Rama 3 si dhe mosdrekretimi i disa prej tyre nga ana e presdentit Meta duket se ka zgjuar interest ë jashtëzakonshëm në gjithë opinionin shqiptarë pasiqë është pikërisht rasti i mosdekretimit ...

Read More »

U ndryshohen vendet e punës dy të punësuarve në dogana të cilët vizituan Gruevskin

Dy të punësuarve në dogana të cilët e vizituan të arratisurin Nikolla Gruevski u është ndryshuar vendi i punës, përcjell Telegrafi Maqedoni. Loading... Drejtori i Doganave të Maqedonisë, Gjoko Tanasoski në konferencën e sotme për shtyp tha se njëri prej ...

Read More »

“Kryetari, Erkan Arifi, përsëri sot ndjek nga afër intervenimin për pastrimin e rrugëve nga bora”

Edhe në këto momente janë marrë aktivitete intenzive për pastrimin e rrugëve kryesore nëpër vendbanimet e Komunës së Likovës. Loading... Të cilat nga afër përsëri i ndjeki Kryetari, Erkan Arifi edhe ate në aksin prej Hekurudhës së f. Reçicë – ...

Read More »

VMRO-DPMNE: Maqedonia gjendet para skenarit të errët

Republika e Maqedonisë gjendet para aktit final të skenarit të errët dhe të turpshëm të Zoran Zaevit dhe LSDM-së për ndryshimin e emrit të shtetit, identitetit, gjuhës, kulturës dhe historisë, ka reaguar VMRO-DPMNE. Loading... “Zoran Zaevi dhe LSDM-ja i kanë ...

Read More »
Loading...