Home / Vendi (page 5)

Vendi

Themelimi i Komunes se Mevetesishme te Tuzit, suksesi i vetem i shqiptareve ne Malin e Zi ne vitin 2018

Gjeke Gjonaj Loading... Shqiptarët në Malin e Zi, bashkë me qytetarët e tjrerë e përcollën vitin 2018. Trevat etnike ku jetojnë ata, si në Ulqin, Tivar, Podgoricë, Malësi- Tuz , Plavë , Guci e Rozhajë, në vitin që lamë pas ...

Read More »

Elezi: Kthim i rregullt i TVSH-së ndaj firmave, përmes modelit automatik

Rimbursimi dhe kthimi i rregullt dhe automatik i TVSH-së ndaj kompanive të ndryshme po bëhet tashmë përmes modelit automatik. Loading... “Ky është një sistem i rimbursimit dhe kthimit të rregullt të tatimit përmes modelit automatik, një shembull i tillë është ...

Read More »

Teuta Arifi ka dyfishuar borxhin e Komunës së Tetovës

Sipas dokumenteve zyrtare të mbledhura nga komunat përmes Ligjit për qasje të lirë deri te informatat, Komuna e Tetovës është një ndër 19 komunat me borxhin publik me te madh në Vënd! Respektivisht, është e dyta pas Ohrit që i ...

Read More »

KËRÇOVA ME KAPACITET TË RI ENERGJETIK

Sot me një ceremoni solemne nënshkruam marrëveshje huaje për ndërtimin e centralit fotovoltaik Oslomej.Më këtë rast shpreha kënaqësinë time nga mbështetja e vazhdueshme që e jep Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim për të realizuar prioritetet strategjike të Republikës së ...

Read More »

Zaev trondit Serbinë: Më pëlqen heqja e kufirit Kosovë – Shqipëri, do të doja t’u bashkohej edhe Maqedonia

Për kryeministrin e Maqedonisë, Zoran Zaev, deklarata e kryeministrit shqiptar, Edi Rama për hapjen e kufirit me Kosovën, është e mirëseardhur. Loading... Duke komentuar deklaratën e Ramës se përvec me Kosovën, Shqipëria do të dëshironte të heqte kufijtë edhe me ...

Read More »

10 policë kufitar kanë mbetur të bllokuar në Tanushë

Për të 6 ditë me radhë, 10 polic kufitar në stacionin policor në Tanushë, kufij me Kosovën kanë mbetur të bllokuar shkaku i reshjeve të borës. Burime të Alsat bëjnë të ditur se ushqimi i tyre është pranë përfundimit ndërsa ...

Read More »

Zaev sot takon Kasamin, bisedohet për ndryshimet kushtetuese

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev për sot pritet të takohet me Bilall Kasamin për të shqyrtuar kërkesat e BESË-s që i shtroi si kusht me qëllim që partia e tij të votojë ndryshimet kushtetuese.  Zaev tha se e sheh anën ...

Read More »

Ali Ahmeti sot u bë 60 vjeç

Një nga figurat më markante të shoqërisē shqiptare në tre dekadat e fundit, Ali Ahmeti, sot mbush plot 60 vjeç. Ali Ahmeti ka drejtuar Ushtrinë Çlirimtare Kombëtare dhe është themelues i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, por edhe bashkëdrejtues i Lëvizjes ...

Read More »

Zaevi e tha edhe njëherë: Paga mesatare do të jetë 500 euro

Kryeministri Zaev paralajmëroi se këtë vit do të rritet rroga minimale në vend. Nuk dha hollësi se kur mund të bëhet kjo. Ai tha se rritja e rrogës minimale do të mundësojë të arrihet rroga e premtuar mesatare prej 500 ...

Read More »

“27 prilli”, amnistohen edhe 5 persona të tjerë

5 persona të tjerë të përfshirë në ngjarjet e përgjakshme në 27 prill në Kuvend janë amnistuar, duke e çuar numrin e përgjithshëm të të amnistuarve në 25. Pesë personat e amnistuar ndiqeshin penalisht për veprën penale “pjesëmarrje në turmë”. ...

Read More »
Loading...