Home / Bota / Mogherini i ka bërë ftesë Zaevit për një takim me zyrtarë nga Ballkani Perëndimor

Mogherini i ka bërë ftesë Zaevit për një takim me zyrtarë nga Ballkani Perëndimor

Shefi i diplomacisëevropiane, Federica Mogherini para fundit të këtij viti, si dhe vitin e kaluar,u bëri thirrje partnerëve të Ballkanit Perëndimor për një takim jozyrtar në Bruksel këtë mëngjes, transmeton KohaNews.

Loading...

Megjithëse në BE ata thonë se një format i tillë nuk është diçka e pazakontë, është e habitshme se në takim janë thirrur presidentët, jo kryeministrat e Serbisë, Kosovës dhe Malit të Zi.

Për BE-në, Presidenti iKosovës Hashim Thaçi është një përfaqësues legjitim, por i dëshirueshëm iKosovës në dialog. Ndryshe nga Haradinaj i cili nuk lëshon front. Brukseli tekThaçi sheh dikë me të cilin mund të negociojë./KohaNews

Loading...