Ministri Ismaili realizoi takim me Le Gal nga Qendra Ndërkombëtare e Industrive Kreative

vull

Ministri i Kulturës, Hysni Ismaili, realizoi takim pune me Artur Le Gal, drejtor i KEA European Affairs, qendra kërkimore politike ndërkombëtare e specializuar për kulturë, industri kreative dhe sport. Ministri i Kulturës, Ismaili, i potencoi përpjekjet e mëdha që vendi i bën në fushën e industrive kreative dhe e ndau […]

Ekonomisti Safet Ademi zgjedhet Kryetar i Partisë FJALA – Dega në Vushtrri

vull

Partia FJALA dje me 02.07.2019 mbajti Kuvendin e parë Zgjedhor në degën e Vushtrrisë, ku zgjodhi kryetarin e saj dhe kryesinë të përbërë nga 18 anëtarë. Në ketë Kuvend delegatët të pranishëm votuan ekonomistin Safet Ademi për Kryetar të Partisë FJALA, Dega në Vushttri. Punimet e këtij Kuvendi i udhëheqi […]

Filloi samiti për Ballkanin Perëndimor në kuadër të Procesit të Berlinit

vull

Samiti i gjashtë i shteteve të Ballkanit Perëndimor në kuadër të Procesit të Berlinit fillon sot në Poznjanj në Poloni, i cili kryeson me procesin. Në kuadër të samitit sot do të ketë forum, ndërsa nesër Biznes forum BE-Ballkani Perëndimor dhe forum të shoqërisë civile. Procesi i Berlinit dhe Samiti […]

Me rastin e 70-vjetorit të krijimit të Republikës Popullore të Kinës, ministri i Kulturës, Hysni Ismaili, mori pjesë dhe mbajti fjalim në hapjen e ekspozitës së fotografive „Kina në sytë e mi“ sot në BUK „Shën Kliment Ohridski“ – Shkup

vull

Ministri Ismaili në fjalimin e tij para të pranishmëve, në mesin e të cilëve ishte edhe Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, me rastin e përvjetorit të madh dhe të rëndësishëm dërgoi urime për ambasadoren e Republikës Popullore të Kinës, Jin Li Shjen. Ai theksoi […]

Realizon 45 portrete të presidentëve amerikan, nga Bushi deri tek Trump

Me rastin e shënimit të 500 vjetorit të Kumanovës dhe në nderë të festës së madhe amerikane të pavarësisë 4 korrik dje në Kumanovë është hapur ekspozita e artistit Borçe Todorovski nga Prilepi ‘Portretet e presidentëve amerikan’. Ekspozita me 45 portrete të të gjithë presidentëve amerikan është prezantuar për herë […]

Rashkovski jep shembull për atë se si nuk duhet të sillet një përfaqësues i Qeverisë ndaj gazetarëve

vull

Sjellja e pashembullt dhe arrogante e plotësuar me kërcënime me padi për shpifje ndaj gazetarëve përbënte konferencën e sotshme për shtyp që mbajti Sekretari Gjeneral i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Dragi Rashkovski. Kërcënimet e tilla për ngritjen e padive kundër gazetarëve nga ana e përfaqësuesve të lartë […]

Timonie uron Ramis Merkon për punën që bën në Strugë dhe demanton portalet për deklaratën e tij

vull

“Sot në hapësirat e Komunës së Strugës kryetari Merko mirëpriti ambasadorin e Francës Kristijan Timonie.Në takim morrën pjesë edhe shefi i kabinetit z. Dashmir Nasufi, drejtor i NP “Proakva” Jeton Shaqiri , këshilltari Inaet Dani dhe përfaqësues të tjerë të administratës komunale. Ambasadori Timonie foli mjaft për përshtypjen që i […]

Kryeparlamentari Xhaferi sot realizoi takim me Antonio Misiroli, zëvendës-sekretar i përgjithshëm i NATO-s

vull

“Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, z. Talat Xhaferi sot realizoi takim me z. Antonio Misiroli, zëvendës-sekretar i përgjithshëm i NATO-s për sfida të reja të sigurisë, i cili qëndron në vizitë zyrtare në Republikën e Maqedonisë së Veriut. Kryetari i Kuvendit, z. Xhaferi, në fillim të […]

Elezi: Përmes MSIP programit 300 fëmijë nga Zhelina do fitojnë shërbime më të mira në arsim!

Përmes programit MSIP, 300 fëmijë të komunës së Zhelinës do të përfitojnë shërbime më të mira në arsim me rekonstruimin e shkollës në fshatin Pallaticë, derisa banorët lokal do përfitojnë infrastrukturë më të mirë përmes rekonstruimit të rrugës lokale nga fshati Grupçin për në fshatin Novo Sellë. Përmes Projektit për […]

Bekteshi: Tetova me fabrikë të re, 9 milion Euro investim dhe 300 vende të reja pune

vull

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi sot paralajmëroi se në Zonën Ekonomike në Tetovë do të ndërtohet një fabrikë me vlerë prej 9 milion euro dhe mbi 300 të punësuar “Tetova me fabrikë të re, 9 milion euro investim dhe 300 vende të reja pune” ka shkruar Bekteshi Ndryshe në Zonën […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: