Nuk ka shaka me Ramush Haradinajn, shkarkon ministrin serb

vull

Siç edhe parashikohej, kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka shkarkuar menjëherë Ministrin e Administratës së Pushtetit Lokal, Ivan Teodosijevic pas deklaratave të bëra një ditë më parë, se shqiptarët janë terroristë dhe se masakra e Reçakut është e trilluar. Lajmin e ka dhënë vetë Ramush Haradinaj nëpërmjet një postimi në […]

Ylli Rakipi padit Edi Ramën: Kryeministër gojështhurur

vull

Gazetari dhe drejtuesi i emisionit “Të Paekspozuarit” Ylli Rakipi ka bërë një kundërpadi ndaj kryeministrit Edi Rama, duke e akuzuar për fyerje të vazhdueshme ndaj gazetarëve. Duke dalë nga gjykata ku depozitoi padinë, Rakipi tha se kryeministri Edi Rama bën përpjekje që të mbyllet emisioni i tij, ndërsa shtoi se […]

Osmani për vizitë pune në Gjermani në takim me Kryetaren e re të CDU, Anagret Karenbauer

vull

Nesër, (e mërkurë 10 prill), Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane, Bujar Osmani, për vizitë pune do të qëndrojë në Republikën Federale të Gjermanisë ku së bashku me Ministrin për Punë të Jashtme, Nikolla Dimitrov, do të mbajnë brifing para anëtarëve të Komisionit për Çështje Evropiane, në kuadër të Bundestagut. […]

PËR MATURANTËT E KËRÇOVËS DHE ZHITOSHËS, UT PËRFAQËSON VATRËN E DIJES DHE E PËRPARIMIT KOMBËTAR

vull

Qindra maturantë të Kërçovës dhe Zhitoshës, më 8 prill 2019, në auditorët e shkollave të tyre nga ligjëruesit e UT-së janë njohur me gamën e gjerë të programeve, drejtimeve studimore dhe fakulteteve që ofron Universiteti i Tetovës për vitin e ardhshëm akademik 2019/2020. Profesorët e Universitetit të Tetovës, takimet me […]

Takim i Kryetarit Xhaferi me z. Andrej Danko, Kryetar i Këshillit Nacional të Republikës Sllovake

vull

Në kuadër të Konferencës së Kryetarëve të Parlamenteve të vendeve anëtare të BE-së dhe të vendeve kandidate për anëtarësim, që mbahet në Vjenë, Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut z. Talat Xhaferi realizoi takim bilateral me z. Andrej Danko, Kryetar i Këshillit Nacional të Republikës Sllovake.   […]

PROMOVOHET NË SUDEI LIBRI “YLBERE DASHURIE” I AUTORES SADIJE ALITI

vull

Vëllimi më i ri poetik “Ylbere dashurie” – “Regnbågar av kärlek”, i poetes tetovare Sadije Aliti, i përkthyer në gjuhën suedeze, u promovua në Borås të Suedisë, në kuadër të festivalit të 8 ndërkombëtar të poezisë “Sofra poetike Borås 2019”. Në këtë festival morën pjesë poetë shqiptarë e suedezë, poetë […]

Bardhyl Mahmuti: Mohimi i gjenocidit duhet të dënohet me ligj!

vull

Pas ish Zëvendës ministres së Drejtësisë në Qeverinë e Kosovës Vesna Mikiq edhe Ivan Teodosijeviq ministër në Qeverinë e Kosovës mohon krimet serbe në Kosovë. Çështja e përgjegjësisë së këtij ministri dhe shkarkimit të tij, të cilën me të drejtë e shtrojnë edhe një numër gazetarësh, është njëra faqe e […]

Daut Haradinaj: Plot 20 vite më parë filloi beteja e Koshares

vull

Plot 20 vite më parë filloi beteja e Koshares , aty ku trima nga të gjitha anët e kombit tonë po bashkoheshin rreth trimit Agim Ramadani për t’i dhënë goditjen e fundit regjimit Serb. Në këto luftime që zgjatën me javë të tëra ranë për të mos vdekur kurrë me […]

Ministri i Kulturës, Asaf Ademi, realizoi vizitë pune në Institucionin Nacional„Shtëpia Përkujtimore e Nënës Terezë“, që i kushtohet shenjtores Nënës Terezë.

vull

Në kuadër të vizitës, drejtori Arian Asllanaj e njoftoi ministrin Ademi me aktivitetet në këtë institucion nacional të muzeut, i cili këtë vit e shënon 10-vjetorin e ekzistimit të tij, si dhe me projektet që realizohen me mbështetjen e Ministrisë së Kulturës. Në këtë kontekst, drejtori Asllanaj, informoi se në […]

Ministri Shala takoi sekretarin për investime të huaja në Ministrinë e Ekonomisë së Emirateve, diskutojmë për thellim të bashkëpunimit ekonomik

vull

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë Endrit Shala ka vazhduar takimet me zyrtarë të lartë të Emirateve të Bashkuara bashkë me stafin e tij, në një vizitë zyrtare që po qëndron me ftesë të ministrit të ekonomisë së këtij shteti, z.Sultan Bin Saeed Almansoori. Shala bashkë me shefin e kabinetit Durim […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: