Ligjet për reforma sociale para deputetëve

vull

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut sot do ta vazhdojë seancën e 98-të dhe të 93-të, në të cilën para deputetëve do të jetë paketa e ligjeve sociale. Në rend dite në seancën e 93-të, janë propozim-ligji për mbrojtje sociale, për siguri sociale për personat e moshuar dhe për mbrojtje të […]

Miliarderi shlyen kreditë e studentëve, dhuron 40 milionë dollarë

vull

Të paktën 400 nxënës në kolegjet në Georgia kanë marrë dhuratën e ëndrrave. Miliarderi Robert Frederick Smith vendosi të paguajë kreditë studentore për arsimimin e këtyre të rinjve. Ai bëri lajmërimin gjatë fjalimit të tij në Institutin Morehouse College në Atlanta. Ai i tronditi të gjithë kur dha premtimin për […]

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut do të mbajë mbledhjen e rregullt të 136-të

vull

Në mbledhjen e 136-të të rregullt, Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut do të shqyrtojë Propozim-ligjin për ratifikimin e Marrëveshjes ndërmjet Qeverisë së RMV-së dhe Këshillit të ministrave të Republikës së Shqipërisë për themelimin e Qendrave kulturore-informative në të dyja vendet. Në mbledhje do të shqyrtohet edhe Informata në […]

Ahmeti kërkon që të gjithë funksionerët të kalojnë nëpërmjet vetingut

vull

Partia e Ali Ahmetit mbetet në kërkesën për `veting` ndaj deputetëve dhe zyrtarëve që kryejnë veprimtari publike. Lideri i BDI-së në takim me përfaqësuesit e IRI-it në Kuvend, kërkoi këshilla për zbatimin e sistemit të kontrollit në vend. Vetëm në këtë mënyrë do të jetë e mundur të parandalohen sulmet […]

Mos e harroni Naser Eshrefin nga Shkupi, e dënuan 20 vite pse u mbrojtë nga…

vull

Shkruan Xhem Baruti Lamallari : “..Ky djalosh që e shihni, është Naser Eshtrefi nga Saraji i Shkupit..! ..Fati i keq i Shqiptarëve në Maqedoni, e gjeti edhe Naserin 17 vjeçarë, atë kohë në 2016, tash 20 vjeç. ..Naserit iu vërsulen babë e birë (20 dhe 45 vjeqarë) të nacionalitetit sllav […]

Shkëndija e Tetovës do Sabian Lilajn për aventurën në Champions League

vull

Ecuria mjaft e mirë e Shkëndijës së Tetovës ka rritur oreksin e drejtuesve të klubit, të cilët që tani po mendojnë për përforcimet për ekipin në rrugën europiane. Siç raporton “Procesi Sportiv”, kampionët e Maqedonisë së Veriut janë në tratativa me ish-mesfushorin e Skënderbeut, Sabien Lilajn, i cili aktualisht luan […]

Lazim Destani vazhdon ta përkrahë forcimin e ekonomisë në Europën Juglindore

vull

Si përkrahës dhe aktivist i zhvillimit ekonomik të rajonit të Europës Juglindore, Lazim Destani sot mori pjesë në konferencën e posaçme të Forumit Ekonomik të Vienës “Vienna Economic Talk – Perspektiva të reja për Republikën e Maqedonisë së Veriut”. Kjo konferencë u mbajt nën organizimin e A1 Telekom Austria Group, […]

Pendarovski-Kasami: Subjektet politike të drejtohen në drejtim të realizimit të qëllimeve strategjike

vull

Të gjitha subjektet politike, edhe të pushtetit, edhe të opozitës, ta drejtojnë veprimin e vet në interes së realizimit të qëllimeve strategjike të Republikës së Maqedonisë së Veriut – anëtarësim në Bashkimin Evropian dhe në NATO, si parakusht i rëndësishëm për shtet stabil, prosperues dhe të zhvilluar. Kjo është theksuar […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: