Ekipi i Veleshtes qe u shpall kampion ne vitin 1997/1998 ne ligen e trete jugperedim dhe u inkuadrua ne ligen e dyte te Maqedonisë!

vull

Ne te majte lart, Dilaver bojku, trajner Urimi nga Pogradeci, kapiteni Amit Shehu, Zaim Dauti, Axhi Shehu, Kecoja nga Shkupi, Bekim Tuda, Milfit Bekteshi, Kacoja nga Belica, Bllaze Sheqeroski, Kleckaroski, Baki kupa, Nebi reci, Mirac hani Posht nga e majta, Fiti qyra, Llaze nga Kavadarci, Franja nga Kercova, Petkoja nga […]

Ministri i ASHT-së Shyqiri Bytyqi, priti sot në takim një delegacion të përbërë nga anëtarë të Komisionit Parlamentar për Edukim dhe Mjete të Informimit të Shqipërisë

vull

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, priti sot në takim një delegacion të përbërë nga anëtarë të Komisionit Parlamentar për Edukim dhe Mjete të Informimit të Shqipërisë, të shoqëruar nga ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi. Këtë takim, në të cilin u diskutua nevoja për shtimin e […]

Islam Krasniqi: Mjerimi që nuk shihet nga pushtetarët

vull

Edhe sa kohë do të zgjas ky mjerim, ku një shtres e popullit mbetët nën meshiren e Zotit, pa ndihmen e askujt, duke u përballur me skamje, varfëri, semundje, pa ushqim,pa veshmbathje, pa shtëpi, pa arsim, gjersa klasa politike flasin për milionat e tyre, pa pikë ndërgjegjie. Sot në laime […]

Një publicistikë lapidare kundër harresës

vull

(Fjalë e mbajtur në Langental të Zvicrës me rastin promovimit të librit ‘BLLACA, DHIMBJA E LIRISË’, të autorit Emin AZEMI) Nga Xhafer SHATRI Librat si “Bllaca dhimbje e lirisë“ që po promovjmë sot janë të veçantë për përmbajtjen e tyre, për mesazhin që përçojnë e sidomos për jetëgjatësinë. promovimi i […]

Elezi: Mekanizmi i Faktoringut mund të përmirësojë likuiditetin e kompanive vendore

Sot është mbajtur Konferenca e parë regjionale në temë ‘Faktoringu si mënyrë alternative për financim”, ku fjalimin rasti para të pranishmëve kishin zv.ministrja e financave Dr. Shiret Elezi dhe zv.kryeministri Koço Angjushev, ndërkohë që konferenca është mbajtur në kuadër të Projektit të USAID për Faktoring. Zv.ministrja Elezi potencoi se qasja […]

AR Katana ndan 110 bursa për studentët e Gjilanit, në shumën prej 138 eurove

vull

Komuna e Gjilanit në partneritet me Klubin Rotarian Gjilani, ka filluar sot zbatimin e fondit për studentët e Gjilanit, ku Muhamet Ajrullahu, pronar i ndërmarrjes ‘AR Katana’ ishte zotuar se do të ndante 100 bursa, premtim të cilin e ka tejkaluar. Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, tha se […]

Universiteti i Tetovës dhe Byroja për Metrologji nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi

vull

Universiteti i Tetovës dhe Byroja për Metrologji e Republikës së Maqedonisë së Veriut nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi. Marrëveshja u nënshkrua nga Rektori i Universitetit të Tetovës, Prof. Dr. Vullnet Ameti dhe drejtoresha e Byrosë për Metrologji, Mr. Merita Mustafai. Me nënshkrimin e kësaj marrëveshje është përcaktuar korniza në të cilën do të […]

Kryetari Shpend Ahmeti ka nënshkruar marrëveshje mirëkuptimi me kompaninë ‘SHELL Kosova” për përkrahjen e fermerëve në Komunën e Prishtinës

vull

Përmes kësaj marrëveshje të gjithë fermerëve të regjistruar në Drejtorinë e Bujqësisë do të u ofrohet mundësia e furnizimit me derivate të naftës me çmim të zbritur për 0.05 euro për litër (5 cent për litër). Në këtë mënyrë përkrahen drejtpërdrejtë fermerët, nxitet përpunimi i tokës bujqësore dhe promovohet konsumimi […]

Ndahen mjete për implementimin e projektit Kompakt të Zyrës për Sfidat e Mijëvjeçarit në kuadër të Zyrës së Kryeministrit

vull

Në mbledhjen e sotme të Qeverisë së Republikës së Kosovës, pika e parë që mori aprovimin e kabinetit qeveritar, ishte vendimi për ndryshimin dhe plotësimin e Vendimit të Qeverisë nr. 14/98 të datës 18 prill 2019, i cili parasheh marrjen në shfrytëzim në kohë të pacaktuar të Aeroportit Civil të […]

Në UT u promovua libri „Parimology“ i autorit Lulzim Selimi

vull

Në ambientet e Fakultetit Filologjik të Universitetit të Tetovës u promovua libri „Parimology“ i autorit Lulzim Selimi, student i vitit të katërt në Programin studimor Gjuhë dhe Letërsi Shqipe. Në promovimin e këtij libri të pranishëm ishin rektori i Universitetit të Tetovës, Prof. Dr. Vullnet Ameti, dekani i Fakultetit Filologjik, […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: