Ministri i Kulturës Ismaili merr pjesë në Panairin e Librit në Frankfurt

vull

Ministri i Kulturës, Hysni Ismaili, prej sot (17 tetor) qëndron për vizitë pune në Frankfurt, Republika Federative e Gjermanisë, me rastin e prezantimit të vendit tonë në Panairin Ndërkombëtar të Librit. Edicioni i 71-të i sivjetëm i Panairit të Librit në Frankfurt mbahet nga 16 deri më 20 tetor me […]

Takimi i ministrit Hysni Ismaili me ministrin e mjedisit jetësor, Zeev Elkin dhe me drejtoreshën e Kulturës së Izraelit, Galit Vhaba Shasho

vull

Ministri Ismaili u shpreh i kënaqur për mikpritjen e shfaqur nga pala izraelite dhe tregoi për marrëdhëniet miqësore ndërmjet Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Shtetit të Izraelit, të cilat zhvillohen në frymën e miqësisë dhe mirëkuptimit dhe respektit të ndërsjellë nëpërmjet mbajtjes së konsultimeve të rregullta politike, shkëmbimit të […]

Me Fondin e Ambasadës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës do të revitalizohet Manastiri i Eleusasë

vull

Në Manastirin e Shën Mërisë (Eleusa) në Velusa, sot u nënshkrua granti i Fondit të Ambasadës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës për ruajtjen dhe restaurimin e këtij monumenti të kulturës të epokës së mesme bizantine të ruajtur në territorin e Maqedonisë. Granti u nënshkrua nga ambasadorja e SHBA-së, Kejt […]

Ministri Ismaili e hapi Seminarin e 13-të Ndërkombëtar të Albanologjisë në Tetovë

vull

Ministri i Kulturës, Hysni Ismaili, sot mbajti fjalim në hapjen e Seminarit të 13-të Ndërkombëtar të Albanologjisë në Universitetin e Tetovës. Duke i përshëndetur, siç tha, penat më të mprehta të shkencave albanologjike në rajon, ministri Ismaili foli edhe për rëndësinë e albanologjisë për të gjithë shqiptarët, jo vetëm për […]

Мinistri Ismaili, në vizitë pune në Institutin e Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve

vull

Sot ministri i Kulturës i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Dr Hysni Ismaili, ishte në vizitë pune në Institutin e Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve, ku u prit nga drejtori i këtij instituti, Dr. Skender Asani. Ministri Ismaili dhe drejtori Asani biseduan për zhvillimin e projekteve të Institutit, të […]

Makina zyrtare “pasat” e ministrit të Kulturës, Hysni Ismaili, këtë pasdite pësoi aksident trafiku para pikëpagesës rrugore Tetovë – Gostovar

vull

Makina zyrtare “pasat” e ministrit të Kulturës, Hysni Ismaili, këtë pasdite pësoi aksident trafiku para pikëpagesës rrugore Tetovë – Gostovar   Në aksidentin përveç makinës “pasat” të Ministrisë së Kulturës, mori pjesë edhe një automjet transporti.   Në aksident nuk ka persona të lënduar, të gjithë pjesëmarrësit janë në gjendje […]

Ministri i Kulturës, Hysni Ismaili, sot ishte për vizitë pune në Strumicë, ku me kabinetin e tij, i vizituan institucionet në fushën e kulturës në këtë qytet, si dhe ndërtesën ku po ndërtohet “Teatri i Vjetër”.

vull

Ismaili vuri në dukje se Ministria e Kulturës nëpërmjet të dyja institucioneve kombëtare, Qendrës së Kulturës “Anton Panov” dhe Entit të Mbrojtjes së Monumenteve të Kulturës dhe Muzeut në Strumicë, në këtë komunë vazhdimisht mbështesin projekte të shumta në fushën e dramës, muzikës dhe folklorit, si dhe projekte në fushën […]

Ministri i Kulturës, Hysni Ismaili, sot realizoi takim me ambasadoren e sapoemëruar të Malit të Zi në Republikën e Maqedonisë së Veriut, Marija Petroviq

vull

Në takim, Ismaili dhe Petroviq i theksuan lidhjet e mira tradicionale kulturore ndërmjet të dyja vendeve dhe u shprehën të bindur se Programi i ri i bashkëpunimit i nënshkruar gjatë vizitës së ministrit malazez, Bogdanoviq, në vendin tonë në muajin prill të këtij viti do të kontribuojë në intensifikimin e […]

Ministri i Kulturës, Hysni Ismaili, mbajti fjalim në Edicionin e 58-të të Mbrëmjeve Strugane të Poezisë

vull

Ministri i Kulturës, Hysni Ismaili, mbrëmë në Strugë mbajti fjalim në hapjen e Edicionit të 58-të të manifestimit poetik me famë botërore “Mbrëmjet Strugane të Poezisë”, që mbahet nga 21 deri më 26 gusht. Në fjalimin e tij, ministri Ismaili të pranishmëve u uroi mirëseardhje ngrohtësisht në atdheun e fjalës […]

Ministri i Kulturës, Hysni Ismaili, mori pjesë në përmbylljen solemne të Festivalit “Vera e Ohrit”

vull

Ministri i Kulturës, Hysni Ismaili, mbrëmë në Ohër mori pjesë në përmbylljen solemne të Edicionit të 59-të të Festivalit “Vera e Ohrit” në të cilën u paraqit shfaqja “Odisej” nga Goran Stefanovski, në regjinë e Aleksandar Popovski. Shfaqja, e cila mori një vlerësim të madh nga audiencë e shumtë, është […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: