Xhaferi: Kemi vizion për atë se ku duam ta shohim vendin tonë

vull

“Mirëserdhët në shënimin e kësaj dite jashtëzakonisht të rëndësishme historike. Kam nderin që sot jam mikpritës i këtij evenimenti, siç është në fakt edhe rregulli, duke e marrë parasysh atë se pikërisht këtu, në dhomën ligjvënëse, në shtëpinë e qytetarëve, para saktë njëzetetetë viteve, kolegët tanë të asaj përbërjeje parlamentare, […]

Kryetari i Parlamentit të Hungarisë i shprehu ngushëllime Xhaferit për shkak të aksidentit tragjik në rrugën Shkup-Tetovë

vull

Kryetari i Parlamentit të Hungarisë, Lasllo Kover sot dërgoi letër ngushëllimi deri te kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi për shkak të aksidentit në autostradën Shkup – Tetovë, ku humbën jetën 14 persona, ndërsa 39 janë lënduar. “Thellë jam shokuar kur e mora lajmin për aksidentin që ndodhi në pjesën veriore […]

Talat Xhaferi për vizitë zyrtare në Slloveni

vull

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë Talat Xhaferi prej sot e deri të martën do të jetë për vizitë zyrtare në Republikën e Sllovenisë. Në përbërjen e Delegacionit të kryesuar nga Xhaferi, do të jenë edhe anëtarët e Grupit të deputetëve për bashkëpunim me Parlamentin e Republikës së Sllovenisë, […]

Kryetari i Kuvendit, Xhaferi nënshkroi aktvendimin për shpalljen e zgjedhjeve

vull

Fjala e Kryetarit Xhaferi pas shpalljes së zgjedhjeve presidenciale Para pak i nënshkrova Aktvendimin për shpalljen e zgjedhjeve të gjashta presidenciale dhe Aktvendimin për shpalljen e zgjedhjeve të parakohshme për kryetar komune në komunën Ohër, komunën Novo Sellë dhe komunën Dibër. Këtë e bëra në përputhje me obligimin ligjor që […]

Talat Xhaferi do ta nënshkruajë aktvendimin për shpalljen e zgjedhjeve presidenciale

vull

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë, Talat Xhaferi, në pajtim me obligimet ligjore sot (08.02.2019) në orën 17:30 do ta nënshkruajë aktvendimin për shpalljen e zgjedhjeve presidenciale. Nënshkrimi do të jetë në Kabinetin e Kryetarit. Menjëherë pas nënshkrimit të aktvendimit, Kryetari Talat Xhaferi do të jap deklaratë për medie.

Xhaferi: Nuk mund të ketë zgjedhje të parakohëshme parlamentare, nuk ka kohë

vull

Kryeparlamentari Talat Xhaferi sonte në një intervistë për Tv21 është deklaruar në lidhje me zgjedhjet e parakohëshme parlamentare. “Nëse një parti kërkon zgjedhje të parakohëshme parlamentare duhet që të sigurojë shumicën për qeveri teknike, sipas marrëveshjes së Përzhinos ka afate të cilat nuk mund të respektohen dhe të ketë zgjedhje […]

Për herë të parë Xhaferi seancën e Parlamentit e udhëheq në gjuhën shqipe

vull

Kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi sot për herë të parë në historinë e punës të trupit ligjdhënës e filloi seancën në gjuhën shqipe, ku menjëherë reagoi koordinatori i grupit të deputetëve të VMRO-DPMNE-së Nikolla Micevski, informon Koha. Sipas Micevskit me sjelljen e këtillë të kryetarit të Kuvendit shkilet Rregullorja e […]

Kuvendi i ndërpret rrogën Gruevskit, Talat Xhaferi votoi i përmbajtur

vull

Kuvendi ka votuar pro propozimit për ndryshimit të ligjit për pagat e deputetëve,  me të cilin edhe deputetit në arrati, Nikolla Gruevskit i ndërpritet rroga prej deputeti. Gjatë votimit kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferri ka votuar “i përmbajtur”. Ai tha se nuk është i bindur nëse “propozim ndryshimi i ligjit […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: