Sot, dhjetë vjet më parë, u arrit një nga qëllimet e identifikuara si një nga arsyet kryesore për futjen e teknologjisë VAR.

Autori i golit fantazmë është ish-reprezentuesi gjerman Stefan Kiesling, i cili shënoi për Leverkusen 2:0 ndaj Hoffenheim.

Në minutën e 70-të të takimit, kur mysafirët po kalonin 1:0, Gonzalo Castro ka goditur nga këndi dhe ka goditur me top sulmuesin Stefan Kiesling.

Shihni golin e sulmuesit gjerman këtu .

Brych tregoi qendrën dhe gjermani fillimisht ishte i zhgënjyer nga rasti i humbur përpara se të dukej i trullosur ndërsa shokët e skuadrës e uruan, por ai nuk reagoi.

Në qendër shkuan edhe lojtarët e Hoffenheim-it pasi u bindën se kishin pësuar gol për 2:0. Videoja tregonte të kundërtën dhe ka pasur një kundërshtim, pas së cilës klubi gjerman ka ngritur padi, por vendimi nuk ka mundur të ndryshohet.

Do të shënohet zyrtarisht në historinë e futbollit se ai gol i pësuar padrejtësisht mbeti shtysa kryesore për futjen e teknologjisë VAR, e cila u fut ndër ligat më të forta në sezonin 2017/2018 pikërisht në Bundesligë dhe Serinë A italiane.

By vull