Presidenti amerikan Joe Biden u zotua sërish për mbështetjen e SHBA-së për Izraelin në takimin e sotëm në Tel Aviv me kryeministrin Benjamin Netanyahu.

– Doja të isha këtu sot për një arsye të thjeshtë, dua që populli i Izraelit, njerëzit e botës të dinë pozicionin e Shteteve të Bashkuara. Doja të vija personalisht dhe ta shpjegoja këtë, tha Biden.

Presidenti amerikan dënoi sulmin e Hamasit të 7 tetorit ndaj Izraelit, duke thënë se grupi “ka kryer të këqija, krime që e bëjnë ISIS-in të duket pak më racional”, raportoi CNN.

“Grupi terrorist Hamasi masakroi, siç tregohet, mbi 1300 njerëz dhe nuk është hiperbolë të sugjerohet se ata u masakruan fjalë për fjalë – duke përfshirë 31 amerikanë – dhe morën peng një numër të madh njerëzish, përfshirë fëmijë”, theksoi Biden.

Megjithatë, ai vuri në dukje se ndërsa Izraeli ka të drejtë të mbrohet, “ne gjithashtu duhet të kemi parasysh se Hamasi nuk përfaqëson të gjithë popullin palestinez dhe i ka sjellë vetëm vuajtje atij populli”.

Në Tel Aviv, presidenti amerikan Joe Biden theksoi se shpërthimi në spitalin Al Ahli në Gaza duket se ishte shkaktuar nga grupet terroriste në Gaza, jo nga Izraeli.

“Isha thellësisht i pikëlluar dhe i indinjuar nga shpërthimi i djeshëm në spitalin e Gazës. “Bazuar në atë që kam parë, duket se ekipi tjetër e bëri atë, jo ju,” tha Biden, duke mbështetur publikisht versionin e ngjarjeve të Izraelit. Megjithatë, presidenti amerikan theksoi se një numër i madh njerëzish nuk besojnë se Izraeli nuk ishte i përfshirë në sulm, “kështu që shumë gjëra duhet të kapërcehen”.

Nga ana e tij, Netanyahu falënderoi Biden për vizitën, duke theksuar se ai ishte presidenti i parë i SHBA që vizitoi Izraelin gjatë një lufte.

“Është thellësisht, thellësisht prekëse, flet për thellësinë e angazhimit tuaj personal ndaj Izraelit, flet për thellësinë e angazhimit tuaj personal ndaj të ardhmes së popullit hebre dhe shtetit të vetëm hebre, tha ai. – E di që flas në emër të të gjithë popullit të Izraelit kur them faleminderit, zoti President.

By vull