Citroen prezantoi modelin e ri e-C3, një hatchback plotësisht elektrik me elemente stili crossover, qëllimi kryesor i të cilit është të jetë i disponueshëm për masat me një çmim fillestar nën 25,000 euro. Përveç versionit elektrik, prodhuesi francez ka konfirmuar gjithashtu se në të ardhmen do të ketë një Citroen C3 me benzinë.

Modeli evropian duket se është i lidhur ngushtë me Citroen New C3 që debutoi dy vjet më parë. Sidoqoftë, e-C3 evropiane krenohet me një fytyrë të ridizajnuar dhe një pjesë të pasme paksa të ndryshme, të cilat janë frymëzuar nga koncepti Oli. Ndër karakteristikat kryesore janë fenerët LED dhe dritat e pasme që prezantojnë nënshkrimin e ri të dritës së Citroen, së bashku me emblemën e re ovale.

Në përgjithësi, stili ndihet më boksik se Citroen C3 aktual, me e-C3 që ka një qëndrim të drejtë dhe trup më muskuloz. Hapësira bujare nga toka, parafango plastike, shinat e çatisë dhe pllakat dekorative të rrëshqitjes e bëjnë e-C3 të duket më shumë si një B-SUV sesa një hatchback i vogël.

E-C3 i ri është 19 mm më i gjatë, 6 mm më i gjerë dhe rreth 80 mm më i gjatë se C3 aktual. Sidoqoftë, ai ka një gjurmë më të vogël se C3 Aircross, i cili do të rritet edhe më shumë në gjeneratën e ardhshme që do të vijë vitin e ardhshëm.

 

Brendshme

Citroen C3 aktual ishte modeli më komod në segmentin e tij, dhe e-C3 i ri ndjek të njëjtat hapa. Të gjitha versionet dhe variantet e njësive energjetike të gjeneratës së re vijnë standarde me sistemin Advanced Comfort Suspension me jastëkë hidraulikë të dyfishtë progresiv. Ky organizim, i cili është i pari në segmentin e makinave të qytetit, premton të ofrojë një ‘shëtitje me tapetin fluturues’. Një veçori tjetër e rëndësishme janë sediljet e reja Citroën Advanced Comfort, me shkumë shtesë që e bën më të rehatshëm udhëtimin në distanca të gjata.

 

Paneli i e-C3 ka një plan urbanistik të dallueshëm në krahasim me gjeneratën e mëparshme, por gjithçka është ridizajnuar. Karakteristika më e habitshme është mungesa e një paneli instrumentesh, me pjesët më të rëndësishme të informacionit që shfaqen në ekranin e ri të Citroen Head Up.

 

Karakteristika të tjera përfshijnë një ekran më të madh 10,25 inç me prekje info-argëtuese që është i pozicionuar më lart, një timon të ri me dy fole me fund të sheshtë me butona të integruar dhe ndarje të mëdha ruajtjeje në pultin, tastierën qendrore dhe panelet e dyerve.

Përveç kësaj, Citroen pretendon se kabina e modelit të ri është dukshëm më e gjerë se paraardhësi i tij, duke ofruar shikueshmëri më të madhe dhe hyrje/dalje më të lehtë për shkak të pozicionit më të lartë të ndenjëseve. Bagazhi ka një kapacitet prej 310 litrash, që është 10 litra më shumë se më parë.

 

Opsionet e platformës dhe disqeve

Citroen thotë se modeli bazohet në platformën “Smart Car” e cila është zhvilluar për automjetet elektrike. Kompania franceze nuk hyri në detaje, por tingëllon si një evolucion i arkitekturës së provuar dhe testuar eCMP/CMP, në vend të STLA Small të ri të Stellantis.

Makina elektrike vjen me një motor elektrik të vetëm të montuar përpara që prodhon 113 kf. Ky motor është më pak i fuqishëm se njësia me 156 kuaj fuqi që gjendet në Peugeot e-208 dhe Opel Corsa-e, por shumë më e fortë se njësia me 57 kuaj fuqi në versionin indian të e-C3. Sipas Citroen, e-C3 evropiane përshpejton nga ndalesa në km/h për 11 sekonda dhe ka një shpejtësi maksimale prej 135 km/h.

 

Fuqia vjen nga një paketë baterish 44 kWh litium-hekur-fosfat (LFP) që siguron energji për një distancë prej 320 kilometrash. Kjo bateri do të jetë e pajtueshme me karikimin 100 kW DC, duke lejuar një karikim 20-80% në vetëm 26 minuta (i njëjti proces zgjat 4 orë e 10 minuta nga një karikues standard 7 kW AC).

Versione të tjera

Citroen e-C3 i ri do të prodhohet në Evropë dhe do të dalë në shitje në tregjet evropiane në fillim të vitit 2024 me një çmim fillestar nën 25,000 euro. Kjo shifër përputhet me çmimin e synuar të rivalëve të ardhshëm.

Megjithatë, kjo nuk është e gjitha, sepse Citroen ka njoftuar se do të ofrojë një variant të dytë EV, si dhe një C3 me benzinë. Versioni i dytë elektrik do të jetë edhe më i përballueshëm me një çmim fillestar prej 19,990 euro, megjithëse do të ketë një distancë më të shkurtër prej 200 kilometrash. Sa i përket modelit me djegie të brendshme, ka shumë të ngjarë që ai të jetë edhe më i lirë se varianti elektrik.

By vull