Sipas portalit, durimi i BE-së me Beogradin po mbaron pasi gjithnjë e më shumë dalin prova për lidhjen e Serbisë me sulmin.

Një hetim i Balkan Insight zbuloi se armët e përdorura në sulmin e 24 shtatorit ndaj policisë së Kosovës në veri të Kosovës ishin prodhuar në Serbi në vitin 2022, ndërsa disa predha mortajash dhe bomba u riparuan në qendrat serbe të riparimit dhe mirëmbajtjes në vitin 2018 dhe 2021, gjë që u rrit. Presioni ndaj BE-së nga liderët rajonalë, nga Prishtina dhe nga deputetët e Parlamentit Evropian për të vendosur masa kundër Serbisë, shkruan “Euraktiv”.

Sipas portalit, durimi i BE-së me Beogradin po mbaron pasi shfaqen më shumë prova për lidhjen e Serbisë me sulmin, duke përfshirë përfshirjen e një bashkëpunëtori të djalit të presidentit serb Aleksandar Vuçiq. Në mesin e personave që aktualisht dihet se kanë qenë të lidhur me sulmin në afërsi të Banjskës është edhe ish-nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radoiçiq. i cili dha dorëheqje pas zbulimit të këtij informacioni, pastaj truproja personal i kreut të BIA-s, Aleksandar Vulin, Bojan Mijailoviq, si dhe bashkëpunëtori i ngushtë i djalit të Vuçiqit, Danilo, Milorad Jevtic.

Eurodeputetja dhe raportuesja për Kosovën, Viola von Kramon, e kishte të vështirë të besonte se presidenti serb Vuçiq nuk e dinte se çfarë po ndodhte lidhur me armatosjen apo organizimin e grupit që kreu sulmin ndaj policisë së Kosovës.

Sipas saj, kërcënimet për stabilitetin e Ballkanit Perëndimor “para së gjithash vijnë nga Serbia dhe mungesa e vullnetit politik për të gjetur një zgjidhje”.

– Kësaj radhe duket qartë se durimi me presidentin Vuçiq është ulur… Si arritën autoblinda me armatim dhe pajisje ushtarake në veri? Kush ishte pas saj dhe cilat grupe kriminale fshihen ende atje?, shtoi Von Kramon.

Ajo beson se Serbia duhet të bashkëpunojë në hetimin e sulmit dhe nëse nuk e bën, BE-ja do të marrë masa.

– Bëhet fjalë për masa politike dhe financiare ose masa që lidhen me negociatat e anëtarësimit. Ne kemi shumë mjete në dispozicion dhe e dimë se nuk është në interesin e presidentit Vuçiq që gjërat të dalin jashtë kontrollit, veçanërisht pasi ai ka shpallur zgjedhjet për dhjetor, beson Von Kramon.

Ajo theksoi se këto masa, jo sanksione, një terminologji për të cilën insiston BE-ja, tashmë janë të përgatitura dhe ato do t’i referohen kryesisht kufizimit të aksesit në fondet IPA, duke shtuar se deri në përfundimin e hetimit për sulmin, nuk mund të ketë vazhdim. Dialogu i Beogradit – Prishtina me ndërmjetësimin e BE-së.

Në fund të verës, BE-ja vendosi masa ndaj Prishtinës për shkak të dështimit të autoriteteve kosovare për të qetësuar tensionet në veri të Kosovës.

Zëdhënësi i Komisionit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Peter Stano, në konferencën e rregullt të mesditës së djeshme, siç njoftoi korrespondenti i MIA-s nga Brukseli, tha se BE-ja pret bashkëpunim të plotë dhe të pakushtëzuar nga Serbia në hetimin e sulmit.

“Ka shumë mënyra për të kontribuar në hetim, sepse ajo që ndodhi më 24 shtator është shumë e rëndë dhe duhet të hetohet plotësisht”, tha Stano, duke shtuar se qëllimi i hetimit është që të merret një pasqyrë e qartë e asaj që ka ndodhur, të cilët kanë qenë pjesëmarrësit. në sulmin dhe kush e ka orkestruar atë, pas së cilës BE-ja do të marrë vendim për hapin e ardhshëm në qasjen e saj ndaj Serbisë, Kosovës, dialogut dhe rajonit. 

By vull