Lëkura dhe kockat e fytyrës së saj u shkatërruan dhe ajo nuk doli në publik për më shumë se një vit, ndërsa tani ajo është frymëzim për shumë njerëz dhe pas ngjarjes së tmerrshme shkroi librin ‘Beatiful’ në të cilin tregoi për traumatizmat. përvojë

– Mosha është një dhuratë që jo të gjithë e marrin. Ndaj urime ditëlindjen – ka shkruar shkurt ajo me një postim të ri në rrjetet sociale dhe ka shpërndarë foton e saj.

Shumë më poshtë i kanë dërguar urimet dhe urimet, e nuk kanë munguar as komplimentet.

‘Ti je më e bukura’, ‘Çfarë force duket në sytë e tu’, ‘Ti je luftëtari ynë, ylli ynë’, ishin komentet.

Kujtojmë se në vitin 2008, Katie ishte viktimë e një sulmi të tmerrshëm, i cili u organizua nga i dashuri i saj në atë kohë,  Daniel Lynch. 

Lëkura dhe kockat e fytyrës i janë shkatërruar dhe ajo nuk ka dalë në publik për më shumë se një vit. Ajo bëri më shumë se disa qindra procedura dhe operacione kozmetike dhe në vitin 2015 u kthye në televizion.

Meqë ra fjala, ish i dashuri i saj Danieli merrej me arte marciale dhe ai ishte i fiksuar pas prezantueses dhe gjoja e ndoqi atë edhe para se të takoheshin.

Pasi përfunduan së bashku, Danieli rezervoi një dhomë hoteli në Bayswater dhe më pas e përdhunoi, e rrahu, e preu me brisk dhe e goditi disa herë në krahë. Kur mbërriti në shtëpi, Katie thirri policinë, por ajo nuk tha asgjë, sepse kishte frikë prej tij.

Dy ditë më vonë, Danieli pagoi një burrë,  Stefan Sylvester , për ta sulmuar atë. Një burrë iu afrua asaj dhe i hodhi acid në fytyrë në mes të rrugës. Katie mbeti plotësisht e verbër në syrin e saj të majtë, gëlltiti një pjesë të lëngut dhe më vonë kaloi 12 ditë në koma të induktuar.

– Kisha frikë nga burrat, madje edhe nga të gjithë njerëzit. Mbaj mend sa shumë nuk doja që të më shihte askush – tha Katie në intervista.

Pas ngjarjes së tmerrshme, Katie shkroi librin ‘Beautiful’ në të cilin tregoi për përvojën e saj traumatike. Përveç kësaj, ajo themeloi bamirësinë e Fondacionit Katie Piper për të inkurajuar dhe mbështetur njerëzit që jetojnë me djegie dhe plagë dhe ka marrë çmime dhe vlerësime të shumta për punën e saj bamirëse. Disa nga çmimet që ajo mori ishin Gruaja e Vitit dhe Krenaria e Britanisë

By vull