Kamionët e parë që transportonin ndihma humanitare në Rripin e Gazës kaluan përmes të vetmes vendkalim kufitar midis Egjiptit dhe enklavës palestineze, sipas pamjeve të televizionit egjiptian.

Njëzet kamionë me pajisje mjekësore do të hyjnë në Rripin e Gazës, raporton kanali televiziv egjiptian Al Kahera. Këto janë dërgesat e para përmes pikës kufitare Rafah që nga lufta që shpërtheu dy javë më parë midis Izraelit dhe Hamasit, grupit islamik që sundon Rripin e Gazës.

Kancelari gjerman Olaf Scholz përshëndeti fillimin e dërgesave të ndihmave. “Është e drejtë dhe e rëndësishme që ndihma e parë humanitare të arrijë tani tek njerëzit e Gazës. Ata kanë nevojë për ujë, ushqim dhe ilaçe – nuk do t’i lëmë të qetë”, ka shkruar ai në rrjetet sociale. “Qeveria federale vazhdon të përdorë të gjitha kanalet për të lehtësuar vuajtjet në këtë konflikt.

Sekretari i Jashtëm britanik James Cleverley përshëndeti fillimin e dërgesave të ndihmave në Rripin e Gazës, por tha se karvani i sotëm nuk duhet të jetë i vetmi. “Kamionët që transportojnë ndihma për jetë kanë filluar të kalojnë Rafahun në Gaza. Kjo ndihmë është një shpëtim për ata që vuajnë. Por nuk mund të jetë një herë”, shkroi Cleverley në X Network.

Izraeli vendosi një “rrethim total” në territorin palestinez pas një sulmi terrorist nga militantët e Hamasit më 7 tetor, duke prerë brezin bregdetar të Mesdheut të dendur nga ushqimi, karburanti, ilaçet, uji dhe furnizimet e tjera bazë, duke shkaktuar frikë për një fatkeqësi humanitare.

Një kolonë e gjatë kamionësh me ndihma humanitare ka qëndruar në vendkalimin Rafah prej ditësh.

Dy kamionë me ilaçe dhe një ekip mjekësor kishin planifikuar të kalonin kufirin gjatë natës, tha një burim nga forcat egjiptiane të sigurisë për DPA. Hyrja e tyre, megjithatë, u bllokua nga bombardimet izraelite herët këtë mëngjes, shtoi burimi, duke folur në kushte anonimiteti.

By vull