I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak, i cili kryeson delegacionin evropiano-amerikan prej pesë anëtarësh që mbërriti në Prishtinë mëngjesin e sotëm, ka konfirmuar se kanë ardhur në Kosovë me plan dhe se kanë biseduar për të njëjtën gjë. me kryeministrin Albin Kurti, njoftoi korrespondenti i MIA-së nga Prishtina.

Lajçak tha se plani do të diskutohet në Serbi me presidentin Aleksandër Vuçiq, por ai tha se më shumë detaje nuk mund të zbulohen.

Diplomati sllovak deklaroi se dialogu nuk ka alternativë dhe theksoi se sulmi i 24 shtatorit nga një grup i armatosur serb në Banjska, në veri të Kosovës, i ndryshoi gjërat shumë.

– Ne gjithmonë kemi një plan, kemi pasur një plan, kemi diskutuar planin tonë me zotin Kurti. Do ta diskutojmë me zotin Vuçiq. Ne nuk do të hyjmë në më shumë detaje. Dialogu nuk ka alternativë. Sulmi në Banjska ndryshoi shumë gjëra. Dhe e kisha shumë të qartë se autorët duhet të përballen me pasojat. Dialogu duhet të vazhdojë, tha Lajçak.

Sulmi i 24 shtatorit në Banjskë, ku mbeti i vrarë rreshteri Afrim Bunjaku, sipas emisarit evropian, dëshmoi se normalizimi dhe deeskalimi janë më se urgjente dhe u tha liderëve të të dy vendeve se kushtet dhe vonesat për normalizim janë të papranueshme.

“Ne e dëgjuam me vëmendje Kurtin dhe shqetësimet e tij për sigurinë e Kosovës. Sulmi terrorist ndaj policisë së Kosovës nga persona të armatosur është precedent. Ne e dënuam sulmin e 24 shtatorit. E kemi thënë qartë se fajtorët do të dalin para drejtësisë dhe presim bashkëpunim të plotë të Serbisë në këtë çështje. Sulmi tregoi se normalizimi dhe zgjerimi janë më urgjente se kurrë. Kushtëzimi dhe vonesat janë të papranueshme dhe presim që Kosova dhe Serbia t’i përmbahen obligimeve të dialogut. Sulmi nuk e ndryshon faktin se Kosova dhe Serbia arritën një marrëveshje në fillim të këtij viti, shtoi Lajçak.

Ai tha se sulmi në Banjskë, ku përveç një pjesëtari të policisë së Kosovës vdiqën tre nga sulmuesit, po hetohen nga BE dhe NATO.

– Procesi është në vazhdim. BE dhe NATO po hetojnë faktet. Për rezultatet do të informoheni, tha ai.

I dërguari special, i shoqëruar nga i dërguari i presidentit amerikan Joe Biden për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar dhe këshilltarë të lartë të liderëve të Gjermanisë, Francës dhe Italisë, mbërriti në Prishtinë mëngjesin e sotëm.

Diplomatët në Prishtinë janë takuar me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, më pas kanë udhëtuar për në Beograd, ku do të takohen me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Takimi i Vuçiqit me pesëshen, sipas Beogradit zyrtar, është caktuar për në orën 14.00.

Siç është njoftuar zyrtarisht, qëllimi i vizitës është të arrihet progres konkret në zbatimin e Marrëveshjes në rrugën drejt normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet dy vendeve dhe deeskalimit të situatës pas zhvillimeve të fundit në veri të Kosovës.

Përveç Lajcak dhe Escobar, delegacioni përfshin edhe Emmanuel Bonet, këshilltar për sigurinë dhe politikën e jashtme të presidentit francez Emmanuel Macron, Jens Plotner, këshilltar i kancelarit gjerman Olaf Scholz dhe Francesco Taglio, këshilltar i kryeministrit italian Giorgia Meloni.

By vull