Shefi i diplomacisë evropiane, Josep Borrell, sot në Bruksel, pas takimeve me liderët e Serbisë dhe Kosovës, tha se dialogu është mënyra e vetme për të arritur një zgjidhje dhe se nga kjo varet rruga evropiane e të dyja palëve.

– Puna është në vazhdim e sipër. Mund të më duhet të largohem nga Samiti i BE-së për t’u takuar sërish me liderët e Kosovës dhe Serbisë për të parë nëse mund të gjejmë një zgjidhje përmes dialogut. Nuk ka zgjidhje tjetër. Rruga evropiane e Kosovës dhe Serbisë kalon përmes këtij dialogu, tha Borel pas mbërritjes në takimin e liderëve të Unionit dhe anëtarëve të tij, transmeton Beta.

Ai ka ardhur në Samitin e BE-së nga hoteli ku bashkë me përfaqësuesit e tjerë të BE-së dhe liderët e Gjermanisë, Francës dhe Italisë ka biseduar ndaras me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

Borrell, përfaqësuesi special i BE-së për Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajcak, presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel dhe liderët e Francës, Gjermanisë dhe Italisë, Emmanuel Macron, Olaf Scholz dhe Giorgia Meloni, folën me Kurtin dhe Vuçiqin për rreth gjysmën. nje ore.

Burime diplomatike i thanë Radios Evropa e Lirë se Scholz, Macron dhe Meloni, si dhe Borrell, shprehën gatishmërinë për të lënë përkohësisht samitin e BE-së dhe për t’u kthyer në bisedime me Vuçiqin dhe Kurtin nëse prania e tyre kontribuon në përpjekje.

By vull