Ish-ylli i Premier League, Robbie Keane, 43 vjeç, u detyrua të largohej nga Tel Avivi për shkak të konfliktit të armatosur të vazhdueshëm që po ndodhte në Izrael dhe Rripin e Gazës.

Irlandezi i pensionuar pati mundësinë të notonte në ujërat e trajnerëve në fund të qershorit si drejtues i Maccabi Tel Aviv. Ishte detyra e tij e parë pasi më parë ishte asistent trajner në Leeds, Middlesbrough dhe ekipin kombëtar irlandez, si dhe një lojtar-trajner shumë i shkurtër i ekipit indian ATK.

Ai nuk do ta mbajë mend shumë mirë aventurën në Tokën e Premtuar. Përkatësisht, ai fillimisht u detyrua të kalonte orë të tëra në një bunker për shkak të sulmit nga Hamasi, raportoi Independent. Më pas ai arriti të arratisej në Greqi.

Kujtojmë se rekordi i kombëtares irlandeze në numrin e paraqitjeve dhe golave ​​(146/68), pati një fillim të suksesshëm të sezonit, duke e çuar Maccabi Tel Aviv në vendin e parë në Premier League izraelite me katër fitore dhe një barazim në pesë ndeshjet e para. .

Meqë ra fjala, për momentin, për shkak të konfliktit të armatosur mes izraelitëve dhe Hamasit, të gjitha ndeshjet në ligat izraelite janë shtyrë për një kohë të pacaktuar. Janë shtyrë edhe ndeshjet e Izraelit në kualifikueset për EURO 2024 kundër Zvicrës dhe Kosovës.

By vull