Kapiteni i kombëtares egjiptiane të futbollit, Mohamed Salah , mori kritika pse i doli në krah  Palestinës.

Futbollisti egjiptian dhe anëtar i Liverpool-it, Mohamed Salah bëri thirrje për t’i dhënë fund situatës në Gaza, duke shtuar se ndihma humanitare në zonën e rrethuar palestineze duhet të jetë aty.

Komenti i parë i futbollistit 31-vjeçar për këtë temë pasoi pasi u hodh në erë një spital në Gaza dhe humbën jetën mbi 500 persona, në këtë moment mbi 3000 persona humbën jetën në total, ndërsa 12000 të tjerë u plagosën .

“Nuk është e lehtë të flasësh në momente të tilla. Kishte shumë dhunë, shumë ngjarje gjakderdhëse dhe shumë brutalitet”, tha Salah në një video të postuar në rrjetet sociale.

Por Salah ka marrë gjithashtu disa kritika për mospërmbushjen e palestinezëve më herët. Disa kritikë madje filluan fushata për t’i bërë njerëzit të ndalojnë ta ndjekin atë në mediat sociale.

Salah, i cili fitoi Ligën e Kampionëve dhe Premier League me Liverpoolin, është një nga sportistët më të njohur në botën arabe.

By vull