Shkendija luajti vetëm 1:1 në duelin me AP Brerën dhe lejoi rivalët Shkupi dhe Struga të zvogëlojnë deficitin në betejën për kryesimin e tabelës në Ligën e Parë të Futbollit të Maqedonisë.

Strumicasit kishin epërsi në Tetovë, por Shkendija vetëm katër minuta më vonë barazoi për finalen 1:1, ndërsa Shkupi dhe Struga festuan në duelet kundër Bregalnicës dhe Maqedonisë Gjorçe Petrov.

Shkupi mposhti skuadrën e Bregalnicës me rezultat minimal 1:0 (gol i Ilieskit), ndërsa kampioni Struga ishte më bindës dhe e mbylli vizitën në Shkup me rezultat 0:3 (golat e Zhguros, Mazrekajt dhe Ibraimit).

Vardari e mbylli pa triumf serinë me golin e Micevskit në ndeshjen me rivalin e qytetit Rabotniçki (0:1), por ende mbetet në pozitën e fundit të tabelës.

Nuk pati fitues në ndeshjen mes Gostivarit dhe Voskës (1:1), ndërsa Silex fitoi një fitore të rëndësishme ndaj Tikveshit, pasi Ristovski fitoi (1:0) me gol në minutën e 80-të.

Tabela: Shkendija 24, Shkupi 22, Struga 21 (-1), Silex 19…

By vull