Futbollisti i madh anglez Jude Bellingham po dominon fanellën e Real Madridit këtë sezon, dhe pak dihet se ai humbi një transferim te Arsenali në një mënyrë krejtësisht të pabesueshme ndërsa ishte ende një djalë i talentuar.

Në moshën 20-vjeçare, Bellingham është ndoshta futbollisti më i mirë në botë. Që kur iu bashkua Realit këtë verë, ai ka dominuar çdo ndeshje. Ai luajti 13 ndeshje, dhe në nëntë ishte lojtari i ndeshjes, gjë që rrallë shihet në botën e futbollit.

Ai gjithashtu shënoi 10 gola dhe tre asistime për Real Madridin në 10 ndeshjet e tij të para, kështu që nuk është çudi që shumë e konsiderojnë atë lojtarin më në formë në botë për momentin. Reali fitoi “xhekpotin” me të, ndonëse Bellingham ishte i kërkuar edhe nga shumë klube të tjera.

Mediat angleze kanë zbuluar një histori mjaft interesante mëngjesin e sotëm. Në vend të Birminghamit vendas, Bellingham mund të kishte përfunduar në Arsenal për 500,000 £.

Daily Mail zbuloi se është një fakt pak i njohur se Arsenali pranoi të sillte Bellingham kur futbollisti i ri ishte vetëm 14 vjeç. Megjithatë, transferimi dështoi në një mënyrë krejtësisht të pabesueshme.

Arsenali ishte i përgatitur të paguante 500,000 £ për ta sjellë atë, por sado e pabesueshme që të duket, ka pasur një “vonesë të paparashikuar” në pagesën e tarifës së tij të stërvitjes për ish-klubin e tij Stourbridge, në qytetin e lindjes së tij.

By vull