Lojtarët e Juventusit mundën 1-0 Milanin në San Siro në derbin e xhiros së nëntë të Serisë A me golin e Locatelli në minutën e 63-të.

Me këtë fitore, Juve iu afrua dy pikëve të Interit kryesues, gjë që i lejoi të ruante edhe vendin e parë me një pikë më shumë se “kuqezinjtë”.

Një moment kyç i ndeshjes ndodhi në minutën e 40-të kur Tio në radhët e Milanit mori kartonin e kuq të drejtpërdrejtë pas një faulli nga pas ndaj Moise Kean, gjë që ishte shumë e vështirë për klubin nga Torino.

Goli i vetëm u shënua në minutën e 63-të, Locatelli mori topin gati 30 metra larg portës, bëri një gjuajtje dhe topi ndryshoi drejtim nga një lojtar kundërshtar dhe kështu mashtroi Miranten.

Juventusi mund të rriste avantazhin deri në fund të ndeshjes, por portieri i Milanit në minutën e 86-të bëri një pritje të shkëlqyer nga gjuajtja e Vlahovicit nga buzë e zonës së rreptësisë dhe një tjetër në kohën e fundit. Për skuadrën nga Torino, kjo ishte fitorja e parë jashtë fushe kundër Milanit në gati tre vjet.

Në tabelë kryeson Interi me 22 pikë, përpara Milanit që ka 20 dhe Juventusi është në vendin e tretë me 20.

By vull