Trajneri i Liverpoolit, Jurgen Klopp, është i pakënaqur me kohën e ndeshjes me Manchester Cityn pas pushimit ndërkombëtar.

 

Drejtuesit e Premierligës vendosën që takimi i xhiros së 13-të në “Etihad” të zhvillohet më 25 nëntor në orën 13:30.

Problemi është se në të dyja skuadrat ka shumë lojtarë nga Amerika e Jugut, të cilët do të luajnë për kombëtaret e tyre 72 orë para derbit.

Klopp vendosi të flasë sërish, pasi më parë kishte kundërshtime për termat në të cilat luhen ndeshjet.

“Si mund dikush të luajë një lojë të tillë të shtunën në orën 13:30?” Sinqerisht, njerëzit që marrin vendimet nuk kanë sens futbolli. Kjo thjesht nuk është e mundur. Është koha kur bota paguan më së shumti për të parë lojën. Lojtarët do të mbërrijnë me të njëjtin avion, të gjithë nga Amerika e Jugut, do t’i marrim nga vende të ndryshme”, tha Klopp.

Ai thotë se e gjithë kjo do të ndikojë në cilësinë e futbollit.

“Duhet të garoni në ligën më të vështirë në botë dhe të jeni gati për të luajtur në ritmin e enjte-e diel. Dhe nëse Premier League ka mundësi të bëjë diçka, do t’ju thonë që luani të shtunën në orën 13:30”, shtoi me ironi gjermani.

By vull