Slot Thailand
Slot Thailand
Toto Macau
Slot88
Slot Ovo
Slot Ovo
Anti Rungkad
Depo Slot
Slot Jp
Slot Zeus
Mpo Slot
A ka mbaruar dimri i kriptove? Bitcoin mbi 25 për qind, tani mbi 21,000 dollarë - Koha News
A ka mbaruar dimri i kriptove? Bitcoin mbi 25 për qind, tani mbi 21,000 dollarë 3

“Demat” e Bitcoin janë kthyer. Pasi u godit nga humbje për pjesën më të madhe të vitit të kaluar, Bitcoin dhe kriptovalutat e tjera po rriten në vitin 2023, duke nxitur spekulimet se i ashtuquajturi dimër i kriptove ka përfunduar.

 

A ka mbaruar dimri i kriptove? Bitcoin mbi 25 për qind, tani mbi 21,000 dollarë 4

Bitcoin, kriptomonedha më e njohur në botë, është rritur me 25 për qind, duke u rritur mbi 20,000 dollarë për herë të parë që nga nëntori, kur shpërthimi i platformës tregtare FTX të Sam Bankman-Fried shkaktoi valë tronditëse në industri. Ethereum, kriptomonedha e dytë më e madhe, është rritur me më shumë se 30 për qind në muajin e kaluar, duke u tregtuar mbi 1500 dollarë të hënën.

Që nga mëngjesi i sotëm, Bitcoin vlen 21,119 dollarë dhe Ethereum është 1,563 dollarë. Ethereum fitoi pothuajse 10 për qind në vlerë vetëm të shtunën. “Wall Street është shumë i sigurt se fundi i shtrëngimit të Fed është pranë nesh dhe kjo po ofron mbështetje themelore për kriptovalutat,” shkroi analisti i tregut Ed Moya.

 

“Nëse nuk dëgjojmë presion të fortë nga Fed, ose nëse çmimet e mallrave rriten, tregtarët e kriptomonedhave nuk duhet të habiten nëse Bitcoin është në gjendje të vazhdojë fitimet e tij të fundit”, mendoi ai.

Bitcoin arriti kulmin e tij më shumë se një vit më parë, në nëntor 2021, kur kishte vlerë rreth 69,000 dollarë. Dy muaj më parë, kur përhapja e FTX pushtoi tregun e aseteve dixhitale, Bitcoin ra në nivelin më të ulët të dy viteve prej 15,480 dollarësh.

Ndërsa tregjet e aksioneve dhe obligacioneve në SHBA u mbyllën të hënën për Ditën e Martin Luther King, kriptovalutat tregtohen 24 orë në ditë, shtatë ditë në javë.

By vull