Mesfushori i Barcelonës, Aitana Bonmati, ka fituar Topin e Artë për futbollisten më të mirë në botë për vitin 2023. Ajo ka bërë mbi 230 paraqitje për Barcelonën në të gjitha garat që nga viti 2015 dhe ka shënuar 77 gola. Sezonin e kaluar ai e mbylli sezonin me 19 gola në 37 ndeshje, ndërsa me Barcelonën u bë kampion i Spanjës dhe kampion i Evropës. Ai u bë kampion bote me kombëtaren spanjolle.

Ajo u shpall gjithashtu futbollistja më e mirë për sezonin 2022/23 nga UEFA, si dhe futbollistja më e mirë në Champions League për femra në të njëjtin sezon, por edhe futbollistja më e mirë në Kupën e Botës për femra 2023.

 

By vull