Zv.ministrja Elezi në vizitë zyrtare në Francë, merr pjesë në konferencën e OECD

Zv.ministrja e financave, Dr. Shiret Elezi nga sot (e hënë 27 maj) pritet të qëndrojë për vizitë dy ditore në Paris – Francë. Elezi do merr pjesë në konferencën e 7-të me radhë të organizuar nga OECD – Qendra për politika tatimore dhe administratë. Në këtë konferencë pritet të diskutohet […]

Alores godet fuqishëm, ylli i muzikës nuk din të ndalet (Video)

Një hit këngëtar që deri më tani ka sjellë shumë projekte të ndryshme dhe të jashtëzakonshme. Alores vjen me një megaprojekt të ri të titulluar ‘Ilegale’ që është punuar me tekst nga Nurteel dhe Alores, muzikë nga Nurteel, Video nga VSM Films kurse menaxher i projektit është Labinot Nuraj që […]

Berat Dehari: Mjedisi i të bërit biznes në Maqedoninë e Veriut- shumë pozitiv

Berat Dehari, Zëvendës Drejtor i Policisë Financiare i Maqedonisë së Veriut, po merr pjesë në Konferencën e XV ndërkombëtare, në Bor, në kuadër të Fakultetit Teknik të Universitetit të Beogradit. Në këtë konferencë ndërkombëtare, Z. Dehari para auditorit të çmuar, ka prezantuar punimin shkencor, nga lëmi i ndërmarrësisë, me titull: […]

Mhill Gjuraj, patriot i devotshëm, shembull i përkushtimit për komunitetin shqiptar në Amerikë

Të flasësh për lidhjet e shqiptarëve me amerikanët, është e pamundur të tejkalohet emri i një humanisti dhe kontribuuesi të çështjes kombëtare, biznesmenit dhe veprimtarit kombëtar. Mhill Gjuraj. Në sheshin qendror të qytetit Waterbury Connecticut të ShBA-së, Mhill Gjuraj ngriti flamurin e Kosovës, duke u shpallur “Kryetar i Ditës” – […]

Zv.ministri Çelaj në qeveri propozon Projekt-rregulloren për organizimin e brendshëm dhe sistematizimin në ministrinë e Integrimit

Në Mbledhjen e Qeverisë, të cilën e kryesoi kryeministri Haradinaj, paraqita për miratim Projekt-rregulloren për organizimin e brendshëm dhe sistematizimin e vendeve të punës në këtë Ministri dhe nismën për Marrëveshjen financiare trepalëshe, Bashkimit Evropian, Kosovës dhe Shqipërisë. Të dy propozimet u miratuan. Projekt-rregullorja krijon bazë më të konsoliduar të […]

Elezi: Programi i reformave ekonomike, prioritet ulja e papunësisë dhe zvogëlimi i ekonomisë joformale

Reformat në drejtimin e uljes së papunësisë tek të rinjtë, përmirësimin e lidhjes zinxhirore të kompanive vendose me vlerat ndërkombëtare në ekonominë gri, ishin pjesë e diskutimeve në panelin e Konferencës së nivelit të lartë që është fillim i përgaditjes së Programit për reforma ekonomike 2020-2022, ku është pjesë nga […]

Pendarovski takon kreun e BDI-së, Ali Ahmeti

Presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski sot ka takuar kreun e Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti. Dy bashkëbiseduesit ka këmbyer mendime rreth zhvillimeve të fundit politike në Republikën e Maqedonisë së Veriut. Presidenti i vendit ka theksuar nevojën që në periudhën që vijon të gjithë aktorët […]

Propozim ligji për Tarifën doganore, për Disciplinë financiare dhe për TVSH në procedurë parlamentare

Personat fizik të cilët janë regjistruar si obligues tatimor në vend të pesë vite do ju jepet mundësia që të ç’lajmërohen nga sistemi i DAP për dy vite në rast se gjatë kësaj periudhe nuk kanë realizuar të ardhura prej 1 milion denarë në vit. Kushti është që për të […]

Frashër Oseku, apo Shqipja e maleve tona

Shkruan: Gjylfije Halili Fuqia e një kombi, mbështetet në vullnetin, dijen dhe fuqinë e burrave e grave më të zonja që ka, duke hapur rrugën e lirisë, përparimit dhe mirëqenies, me gatishmërinë e përkushtimin, deri në flijim. Të flasësh për lirinë, është e ditur se ajo i ka rrënjët në […]

Arbesa Gashi e nis mbarë, publikon projektin ‘Kiss’ (Video)

Këngëtarja e re e skenës muzikore dhe një nga vokalet më të mira e premtuese Arbesa Gashi ka publikuar projektin e saj të parë professional në duet me Blerim Gashin njëherit axha i saj. Kënga titullohet ‘Kiss’ dhe ka një ritëm shumë verorë e që nga dalja e parë është […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: