Slot Thailand
Slot Thailand
Toto Macau
Slot88
Slot Ovo
Slot Ovo
Anti Rungkad
Depo Slot
Slot Jp
Slot Zeus
Mpo Slot
“Babai” i internetit: Kriptovalutat janë të rrezikshme, është një kumar - Koha News
“Babai” i internetit: Kriptovalutat janë të rrezikshme, është një kumar 1

Ndërsa disa kthyen shumë para në kriptovaluta, shumë u penduan për investimin dhe përfunduan në të kuqe.

Pas një periudhe të gjatë negative, vlera e kriptomonedhave si Bitcoin dhe Ether është rritur së fundmi sërish. Disa investitorë po pyesin nëse më e keqja ka mbaruar dhe nëse do të ketë një tjetër bum të madh në kriptomonedha dhe nëse paratë e mira mund të kthehen sërish në atë treg, pasi shumë e kanë humbur vitin e fundit.

Nëse pyesni Tim Berners-Lee, i cili njihet edhe si babai i internetit, sepse ai shpiku protokollet që ende përbëjnë bazën e internetit në fund të viteve tetëdhjetë, duhet të shmangni investime të tilla në kriptomonedha. Qëndrimi i tij ndaj Web3, i cili nuk është pozitiv, dihet që më parë, dhe gjatë një paraqitje të ftuar në podcast “Beyond The Valley” ai shpjegoi pozicionin e tij për kriptovalutat.

Sipas tij, është një treg spekulativ që ai e krahasoi me flluskën .com, e cila u fry në fund të viteve nëntëdhjetë kur kompani të shumta u përpoqën të tërheqin investime dhe të rrisin vlerën e aksioneve të tyre duke prezantuar projekte të ndryshme në internet. Vlera e këtyre kompanive u rrit me shpejtësi derisa flluska shpërtheu, kështu që shumë kompani dështuan dhe investimet humbën.

Ai ka një mendim të ngjashëm për tregun e kriptomonedhave: “Është spekulativ. Është padyshim shumë e rrezikshme”. Ai shtoi se investime të tilla nuk janë diçka për të cilën ai do të shpenzonte kohë dhe i krahasoi me lojërat e fatit.

Berners Lee është vetëm një nga personazhet e famshëm në industrinë e teknologjisë, i cili u ka dhënë kriptomonedhave gishtat poshtë. Bill Gates ka bërë të njëjtën gjë më parë, duke theksuar se tregu i kriptove bazohet në teorinë e budallait më të madh, domethënë, njerëzit fitojnë para për sa kohë që ka një budalla më të madh që është i gatshëm të paguajë më shumë para sesa keni paguar për kriptomonedhën. .

Edhe investitori më i famshëm në botë, Warren Buffett, nuk është adhurues i kriptomonedhave dhe deklarata e tij e famshme është se nuk do të jepte 25 dollarë për të gjitha bitcoin-et në botë, ndërsa kolegu i tij Charlie Munger mendon se investimi në kriptovaluta është marrëzi. , duke theksuar se ato janë të rrezikshme për të gjithë sistemin financiar amerikan.

By vull