Home Teknologji Bitcoin është rritur mbi 40,000 dollarë

Bitcoin është rritur mbi 40,000 dollarë

0

Bitcoin varej nga pikëpamjet e Musk për muaj pasi Tesla njoftoi një blerje 1.5 miliardë dollarë të bitcoin në shkurt.

Bitcoin u rrit mbi 40,000 dollarë të hënën dhe arrin ta ruajë atë vlerë sot, një rritje që u nxit nga cicërimat nga shefi i Tesla Elon Musk, i cili mbrojti kritikat për ndikimin e saj në treg, duke thënë se Tesla kishte shitur Bitcoin por mund të rifillonte transaksionet me të.

Bitcoin varej nga pikëpamjet e Musk për muaj pasi Tesla njoftoi një blerje 1.5 miliardë dollarë të bitcoin në shkurt. Ai më vonë tha se prodhuesi i makinave elektrike nuk do të pranonte bitcoin për shkak të shqetësimeve se si nxjerrja e monedhës kërkon konsum të lartë të energjisë dhe kontribuon në ndryshimin e klimës.

“Sapo të ketë konfirmim të një përdorimi të arsyeshëm të energjisë së pastër të min 50% të minatorëve me një trend pozitiv në të ardhmen, Tesla do të vazhdojë të lejojë transaksione me Bitcoin”, tha Musk në Twitter të Dielën.

Bitcoin, i cili kërceu gati 10% të Dielën, duke tejkaluar mesataren e tij lëvizëse 20-ditore, u rrit 4.3% të hënën në 40,692.27, përpjekja e parë me mbi 40,000 dollarë në më shumë se dy javë.

“Fjalët e Musk kanë bërë që bitcoin të rritet,” tha Simon Peters, një analist i tregut eToro.

Bitcoin u mbështet gjithashtu të hënën pasi menaxheri i fondit mbrojtës miliarder Paul Tudor Jones i tha CNBC të hënën se bitcoin ishte një mënyrë e shkëlqyeshme për të mbrojtur pasurinë e tij në afat të gjatë dhe ishte pjesë e portofolit të tij ashtu si ari.

Çmimet e Bitcoin janë ndihmuar nga kompania e programeve kompjuterike dhe mbështetësi i madh i bitcoin, MicroStrategy, duke mbledhur gjysmë miliardë dollarë për të blerë bitcoin, tha Bobby Ong, bashkëthemelues i faqes së internetit të kriptos analitike CoinGecko.

Bitcoin është rritur rreth 40% këtë vit, por ka rënë nga një rekord i lartë prej më shumë se 60,000 $ mes veprimeve rregullatore në Kinë dhe entuziazmit të paqartë të Musk për të. Aksionet e Tesla ranë rreth 30% të blerjes së bitcoin të kompanisë.

Musk shkroi në Twitter në përgjigje të një artikulli bazuar në vërejtjet e Magda Viericka, kreu i firmës së sigurisë kibernetike Singia, i cili e akuzoi atë në një intervistë në radio javën e kaluar për “manipulim të çmimeve” dhe shitje të “një pjese të madhe” të ekspozimit të tij.

“Kjo është e pasaktë,” tha Musk. “Tesla shiti vetëm 10% për të konfirmuar që BTC mund të likuidohej lehtësisht pa lëvizur në treg.”

Previous articleSot komuna e Tetovës përfitoi mjete në vlerë prej 42.6 milion denarë, për ndërtimin e bulevardit Blagoja Toska
Next articleDashuria nuk njeh centimetra: Vajza më e gjatë u martua me një burrë më të shkurtër 41 cm