Josep Borrell ka deklaruar në një postim në llogarinë e tij në Twitter se nëse kjo nuk bëhet, do të ketë pasoja të rënda për marrëdhëniet me BE-në.

Përfaqësuesja e lartë tha se këto kërkesa janë komunikuar në takimin me presidentët e Serbisë dhe Kosovës, Aleksandar Vuçiq dhe Vjosa Osmani.

Siç raportojnë agjencitë, ai ka bërë të ditur se në samitin e liderëve evropianë në Moldavi, ka folur me Vuçiqin dhe Osmanin për “situatën e rrezikshme në Kosovë”.

Borel përmes një postimi në llogarinë e tij në Twitter ka thënë se nëse kjo nuk bëhet, do të ketë pasoja të rënda për sa i përket marrëdhënieve me BE-në.