Austria po mendon të hapë kufijtë e saj për turistët nga disa vende gjatë verës

vull

Vjena zyrtare mund të lejojë turistët nga Gjermania dhe vendet e tjera në të cilat koronavirusi është nën kontroll të vizitojnë Austrinë gjatë verës, tha Ministrja Austriake e Turizmit, Elizabeth Costinger, transmeton KohaNews.


Turistët gjermanë përbëjnë më shumë se 30 përqind të vizitave gjatë sezonit turistik veror në Austri. Pjesa e turizmit në PBB-në e Austrisë është një nga më të mëdhatë në BE.

– Liria e udhëtimit do të mbetet e kufizuar në muajt e ardhshëm. Sidoqoftë, nëse vendet janë të suksesshme (në luftën kundër koronavirusit), siç është Gjermania, ekziston një shans i vërtetë për marrëveshje bilaterale, tha Costinger.

Kryeministri konservator Sebastian Kurz tha se austriakët duhet të konsiderojnë kalimin e pushimeve verore në vendin e tyre për të ndihmuar ekonominë.

Qeveria planifikon të prezantojë një plan për hapjen graduale të restoranteve dhe turizmit deri në fund të prillit. Që nga e marta, disa dyqane janë hapur në Austri, por me një maskë mbrojtëse të detyrueshme./KohaNews

Next Post

Arabia Saudite u bënë thirrje myslimanëve në mbarë botën të luten në shtëpi gjatë Ramazanit

“Myslimanët duhet të shmangin tubimet sepse ato janë shkaku kryesor i përhapjes së infeksionit dhe të kujtojnë se ruajtja e jetës së njerëzve është një veprim i shkëlqyeshëm që i afron ata me Zotin,” tha këshilli saudit në një deklaratë.transmeton KohaNews. Myftiu i Madh i Mbretërisë së Arabisë Saudite, Sheik […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: