Autoritetet ukrainase: Rusia bombardoi një xhami në Mariupol, më shumë se 80 të rritur dhe fëmijë janë strehuar atje

vull

Forcat ruse bombarduan një xhami në qytetin port jugor të Ukrainës, Mariupol, ku u strehuan më shumë se 80 të rritur dhe fëmijë, përfshirë shtetas turq, tha Ministria e Jashtme e Ukrainës.

Ukraina ka akuzuar Rusinë për refuzimin e lirimit të njerëzve nga Mariupol, ku bllokada ka lënë qindra mijëra të bllokuar.

Rusia fajëson Ukrainën për dështimin e evakuimit. Ministria e Jashtme e Ukrainës njoftoi në Twitter se xhamia e Sulltan Sulejmanit të Madhërishëm në Mariupol ishte granatuar nga sulmuesit rusë.

Më shumë se 80 të rritur dhe fëmijë janë fshehur aty, përfshirë shtetas turq”, thuhet në deklaratë.

Next Post

LSDM: Le t'i thotë dikush Mickoskit se kriza është globale dhe për shkak të agresionit ndaj Ukrainës

LSDM-ja për shkak të kritikave të VMRO-DPMNE-së dhe liderit Hristijan Mickoski lëshoi ​​një deklaratë: – Dikush në Pallatin e Bardhë duhet t’i thotë Hristijan Mickoskit se kriza është për shkak të agresionit ndaj Ukrainës dhe pasojat për energjinë dhe ekonominë janë në mbarë botën. VMRO DPMNE-ja duhet ta reduktojë të gjithë […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: